Co pewien czas powtarza się dyskusja pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami analizy technicznej. Obie strony atakują się wzajemnie, przytaczając różne argumenty za lub przeciw tej metodzie. Z jednej strony istnieje wielu skutecznych inwestorów, którzy nigdy nie korzystali z analizy technicznej. Po drugiej stronie barykady znajdą się traderzy, którzy wykorzystali ją do udanych transakcji. Czy ta popularna metoda naprawdę działa?

Jakie są argumenty zwolenników analizy technicznej? 

Propagatorzy AT kierują się koronnym argumentem, że ceny podlegają w pewnym stopniu trendom. Na tej podstawie prognozują przyszłe zachowania się kursów instrumentów finansowych. Pokazują użyteczność tej metody jako skutecznego sposobu na zwiększanie wartości portfela. Na ich korzyść przemawia fakt, że pewne zachowania ludzkie są do pewnego stopnia przewidywalne – a to one kierują prawami popytu i podaży – głównymi determinantami na rynkach finansowych. 

Czy historia zawsze się powtarza? 

Z drugiej strony można usłyszeć opinię, że “analiza wsteczna jest zawsze skuteczna”. Faktycznie, interpretując lewą stronę wykresu zawsze można znaleźć wytłumaczenie dla danego zachowania na rynku. Jednak jest to tylko złudzenie. Absolutnie nikt nie posiada “szklanej kuli” i nie jest w stanie przewidzieć przyszłych cen akcji, obligacji lub innych aktywów. Na wykresie wszystko wydaje się być jasne, klarowne i bardzo proste. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Warto o tym pamiętać. 

Gdzie można wykorzystać analizę techniczną?  

Niezależnie czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem analizy technicznej to warto próbować swoich sił na rynku. Warto zapewnić sobie najlepszy możliwy dostęp. Platformy brokerskie oferują korzystanie z różnorodnych rozwiązań, niezależnie od przyjętej strategii lub metody. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z Forexem i rozpocząć handel walutami to zobacz, jak wygląda oferta jednego z najlepszych podmiotów na rynku finansowym.   

Czy warto korzystać z analizy technicznej? 

Analiza techniczna jest użytecznym narzędziem, ale nie służy do przewidywania przyszłości. Pomaga w wyłapywaniu trendów i świetnie sprawdza się do wybrania odpowiedniego momentu do wejścia na rynek. Dzięki niej można stwierdzić, czy dane aktywo jest krótkoterminowo tanie czy drogie. Niemniej łapanie “dołków” i “górek” nie jest możliwe i nawet doświadczeni inwestorzy nie zawsze wybierają najlepszy możliwy moment. Szczególnie przydatne są wskaźniki analizy technicznej – MACD, RSI oraz ADX – pozwalają podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj