Czym są łachańki i dzieżki? Sprawdź, w Studzianym Lesie trwają warsztaty (audio)

Studziany Las, Paweł Szymański, lepienie garnków
Na zdj. Paweł Szymański, Garncarnia

Lepienie naczyń techniką wałeczkową to dziś zapomniana na Suwalszczyźnie umiejętność. Filmy archiwalne, wykonane przed ponad pięćdziesięcioma laty przez pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, to ważny dokument dawnego życia. Dziś badacze wracają, aby podpytać potomków dawnych bohaterów o to, co wiedzą o dawnym rzemiośle.

Marian Pokropek o garncarstwie w Studzianym Lesie.

Wiejscy rzemieślnicy i ich umiejętności odchodzą w zapomnienie. Często rodziny nie pamiętają, czym dokładnie zajmowali się ich dziadkowie lub pradziadkowie. W Studzianym Lesie – wręcz przeciwnie. Właściciele pola namiotowego nad Czarną Hańczą opiekują się przeszłością – drewniana chata, którą badacze z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie uwiecznili na filmie, wciąż stoi – w dobrym stanie – i stanowi atrakcję dla odwiedzających Suwalszczyznę. Danuta Poświatowska, wnuczka Franciszka Jurgielewicza, nie tylko doskonale pamięta, czym zajmowali się pradziadek i stryjek, ale widziała też archiwalny film dokumentalny i znała jego bohaterów – w dodatku z imienia i nazwiska. Bez wahania wymienia „filmowy” piec u Żydanowiczów i garncarza Stanisława Rzodkiewicza. Pamięta też smak „zapiekanek” i drożdżówek z łachańki.

Danuta Poświatowska o dawnym życiu w Studzianym Lesie:

W Studzianym Lesie w piątek, 13 sierpnia do godz. 18.00 będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach garncarskich – zorganizowanych w nawiązaniu do archiwalnego filmu „Garnki ze Studzianego Lasu” z 1967 roku. Zajęcia prowadzi Paweł Szymański z Garncarni, który jako jedyny w Polsce potrafi posługiwać się tą techniką. Jak mówi – umiejętności nabył w oparciu o literaturę i nagrania archiwalne, ale przede wszystkim – w oparciu o praktykę.

Paweł Szymański o lepieniu garnków techniką wałeczkową:

Projekt Muzeum Etnograficznego w Warszawie – „Teren.RE-wizyty” trwa od kilku lat. Polega na przeprowadzaniu wywiadów ze spadkobiercami dawnych bohaterów filmowych, którzy występowali w filmach dokumentalnych, często nieudźwiękowionych, nagrywanych przez pracowników muzeum w latach 60. XX w. Tego lata pracownicy PME odwiedzili już Podhale, Suwalszczyznę i inne części regionu podlaskiego, przed nimi jeszcze wizyta na Mazowszu.

Autorka projektu Małgorzata Jaszczołt, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie o projekcie i działaniach nim objętych:

Fot. Niebywałe Suwałki

Fot. źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Studziany Las, lata 60. XX w.

RE-wizyty w Sejnach i Studzianym Lesie

Warsztaty lepienia naczyń techniką wałeczkową w Studzianym Lesie

Warsztaty „Etnograficzne mapy rzemieślników” w Sejnach

Leave a Reply