Reklama

Izabela Roman podarowała Suwałkom kolekcję sztuki. To nowa Mecenas Kultury Suwałk (audio)

Data:

- Reklama -

Co oznacza stwierdzenie „podarować wspomnienia”? W Muzeum Okręgowym w Suwałkach można się przekonać na własne oczy. W 2020 roku Izabela Roman, multimilionerka, żona aktora Pawła Wawrzeckiego podarowała wspomnienia, przekazując placówce swoją kolekcję sztuki. Od piątku, 13 sierpnia ekspozycję można oglądać w budynku dawnej Resursy Obywatelskiej.

Obcowanie z pięknem pozwala nie tylko poznać samego siebie, ale jest także schronieniem dla duszy – tak potrzebnym we współczesnym świecie, pełnym niepewności i niepokoju. Izabela Roman

Izabela Roman to businesswoman, kolekcjonerka sztuki, żona znanego polskiego aktora – z pewnością nie w tej kolejności trzeba byłoby ją przedstawiać. Nie nam to osądzać. To, co pozostanie z tego dnia w pamięci suwalczan, to fakt, że mieszkająca od wielu lat za granicą potomkini zasłużonej dla naszej historii rodziny z Suwalszczyzny postanowiła przekazać w ubiegłym roku swoją kolekcję sztuki Muzeum Okręgowemu w Suwałkach. W chwili otwarcia wystawy towarzyszyło jej wielu przyjaciół.

Wartość tych prac – niebagatelna, ale dla samej kolekcjonerki – sentymentalna. Wielu artystów, których prace możemy właśnie w Suwałkach oglądać, było obecnych podczas otwarcia wystawy. Wspomnieć tu należy chociażby Henryka Cześnika, Stasysa Eidrigeviciusa, ale też małżonki Kiejstuta Bereźnickiego czy Janusza Przybylskiego. O przyjaźni między kolekcjonerką a artystami, już pisaliśmy. Mówi o niej Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, która miała niemały wkład w to, aby kolekcja trafiła do Suwałk:

Izabela Roman nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w temacie tworzenia kolekcji. Wciąż pracuje nad tworzeniem własnej wersji osobistego zbioru sztuki. Jak powiedziała w Suwałkach – teraz swoją uwagę kieruje w stronę młodszych artystów.

Izabela Roman o „Darze” [taki tytuł nosi wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach  – przyp. red.] oraz o kolejnych zbiorach:

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz o darze Izabeli Roman:

Izabela Roman przekazała Muzeum Okręgowemu w Suwałkach w sumie 47 prac, w tym kilka rzeźb. Szczegóły kolekcji oraz jej wartość można poznać, czytając nasze artykuły poniżej umieszczonej galerii.

Fot. Niebywałe Suwałki

Muzealna kolekcja po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie

Cenna kolekcja wzbogaciła suwalskie Muzeum Okręgowe

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...