Wkrótce poznamy wyniki XV edycji konkursu „Suwalskie limeryki latem”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Suwałkach. Zanim to jednak nastąpi, nasi czytelnicy mogą wygrać trzy tomiki limeryków autorstwa Rafała Hubaja – wielbiciela tej sztuki słowa, mieszkającego niemal 750 km stąd.

Rafał Hubaj najpierw się w limerykach zaczytywał, potem zaczął je pisać. – Pierwsze moje limeryki nie spełniały wszystkich formalnych wymogów, które stawiane są przed autorem tej krótkiej, jednakże wymagającej formy lirycznej. Z zawodu jestem programistą, być może dlatego limeryki są dla mnie tak wciągające. Podobnie jak w języku programowania, tak i w limerykach są pewne zasady, które dobry limeryk powinien spełniać – tłumaczy swoją fascynację limerykami Rafał Hubaj.

Chciał filozof raz z miasta Suwałki

świat rozłożyć na drobne kawałki.

Miał problem niemały,

badając świat cały,

wychodziły wyłącznie mu całki.

Rafał Hubaj swój tomik limeryków poświęcił Suwalszczyźnie. Jak twierdzi, bardzo go ten oddalony od jego miejsca zamieszkania region fascynuje. Autor nigdy na Suwalszczyźnie nie był. – Mają Państwo jedną z najdłuższych konkursowych tradycji limerykowych. W tej chwili jest organizowana w mieście Suwałki już XV edycja konkursu suwalskich limeryków. Zarówno Państwa tradycje limerykowe, jak i fakt, że od zawsze intrygował mnie ten region, spowodowały, że postanowiłem stworzyć tomik limeryków poświęcony Suwalszczyźnie. Spoglądając na mapy pogodowe kraju, zastanawiam się, jakie atrakcje skrywa kraina nazywana „polskim biegunem zimna”. Ze względu na moje miejsce pochodzenia i zamieszkania to właśnie Suwalszczyzna jest najbardziej oddalonym ode mnie regionem. Wyznaczając linię prostą pomiędzy Kamienna Górą a Suwałkami, powstaje przekątna prawie całej Polski. Prawdopodobnie dlatego Suwałki i okolice tak mocno działają na moją wyobraźnię. Ze względu na odległość Suwalszczyzna jest dla mnie najtrudniej dostępnym regionem, w którym jeszcze nie miałem okazji gościć. Odkrywając nazwę dziennika w Państwa mieście, myślę, że mój tomik limeryków równie dobrze mógłby mieć właśnie tytuł „Niebywałe Suwałki”, bo przecież historie w limerykach są wprost niebywałe – dodaje Rafał Hubaj.

Książeczki z limerykami ilustrowane są przez Katarzynę Radzką, artystkę i graficzkę. Nie jest to pierwszy tomik limeryków, jaki powstał we współpracy między Rafałem Hubajem a Katarzyną Radzką. Ten duet – którego znajomość rozpoczęła się od całkowitego przypadku – znalazł wspólny język. – Zabrzmi to być może nieskromnie, ale uważam, że ilustracje Pani Kasi są chyba najlepszymi ilustracjami do limeryków jakie widziałem. Nie wiem dlaczego, ale w wielu tomikach ilustracje do limeryków są wręcz depresyjne, a przecież zarówno limeryki, jak i ilustracje limerykowe powinny nas wprowadzać w pozytywny nastrój – zaznacza autor limeryków o Suwalszczyźnie.

W naszym konkursie 3 osoby mogą wygrać książeczki z limerykami. Konkurs trwa do 14 sierpnia do godz. 20.00 – do tego czasu czekamy z maile: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedziami na pytanie: Wymień najbardziej znanych autorów limeryków. Zwycięzców wylosujemy. Książki wygrywają: Andrzej Wierzchowski, T. Haftaniuk, Karol VP.

Leave a Reply