Dwa lata temu pomysł zaistniał, a dziś kinomanów i wielbicieli wartościowych filmów cieszy jego urzeczywistnienie. Zatem nie tylko bluesem słynąc będą Suwałki, choć mówiąc szczerze – właśnie od bluesa się zaczęło!

O szczegółach pomysłu opowiadano podczas pierwszego festiwalowego akordu. Był nim wernisaż wystawy plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego. To właśnie od koncepcji wystawy, jej tytułu – „Wajda na nowo” wziął nazwę rozpoczęty w czwartek (19 sierpnia) festiwal.

Andrzej Pągowski, grafik i plakacista, a jednocześnie dyrektor artystyczny nowego festiwalu, zdradził, jak doszło do zaistnienia tego wyjątkowego filmowego wydarzenia, które – miejmy nadzieję – na stałe zagości w kalendarzu kulturalnych imprez w Suwałkach:

19 VIII 2021, Suwałki -SOK; Wajda na nowo – pierwszy pokaz wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego
© 2021 Wojciech Otłowski

Artysta opowiedział też o szczegółach powstawania prac i jedynym plakacie, którego nie ośmielił się zmienić:

Ekspozycja stanowi ciekawy komentarz do filmowych dzieł Mistrza. O pracach można było porozmawiać z autorem, choć niezbyt długo, bo już na godzinę 19. zaplanowano uroczyste otwarcie festiwalu. Miało ono miejsce w Sali im. Andrzeja Wajdy, która otrzymała to imię pięć lat temu. Dziś w tym szczególnym miejscu przybyli na uroczystość mogli wysłuchać ciepłych słów przesłanych listownie przez żonę reżysera, Krystynę Zachwatowicz-Wajda, która z powodów zdrowotnych nie mogła przyjechać do Suwałk.

26 X 2017, Suwałki, SOK – foyer Sali im. A. Wajdy, wernisaż wystawy o A. Wajdzie. Krystyna Zachwatowicz
© 2017 Wojciech Otłowski

Szczególnym gościem spotkania była Maja Komorowska. Aktorka kreowała kilka pamiętnych ról w filmach Andrzeja Wajdy. Podczas rozmowy, którą prowadził Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i filmoznawca, artystka dzieliła się wspomnieniami z pracy nad „Pannami z Wilka”, obrazem, który tego wieczora był prezentowany widowni. Barwne opowieści sprawiły, że można było niemal doświadczyć obecności w tamtym czasie na planie filmowym w Radachówce:

19 VIII 2021, Suwałki -SOK; Wajda na nowo – Gala; Maja Komorowska
© 2021 Wojciech Otłowski

Miłą i ważna wiadomością dla kinomanów i miłośników talentu Andrzeja Wajdy jest fakt, iż prezydent Czesław Renkiewicz obiecał dołożyć starań, by przedsięwzięcie było kontynuowane. A podczas tej pierwszej edycji czekają jeszcze kinomanów projekcje konkursowe, filmy (w tym oczywiście samego mistrza Andrzeja Wajdy), ciekawe spotkania, warsztaty, wystawy.

Foto (pokaz slajdów): Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj