Historia miasta – dzieje dramatyczne, pełne męstwa i heroizmu, problemów gospodarczych, różnorodności etnicznych, małych codziennych sukcesów, patriotyzmu – czyli długa droga do budowy tego, co widzimy nad Czarną Hańczą dzisiaj – trafiła na ekran Cinema Lumiere, w którym w środę, 11 sierpnia odbyła się prapremiera jubileuszowej produkcji.

„Trzy stulecia Suwałk” to filmowa opowieść o historii Suwałk, od Jaćwingów, później kamedułów, przez wojenne zawieruchy, odzyskiwanie niepodległości i wolności, aż do czasów PRL-u i historii współczesnej. Mamy o czym opowiadać. Opowieści tej podjęli się historycy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Muzeum im. Marii Konopnickiej, którzy do współpracy zaprosili miłośników miasta, grupy rekonstrukcji historycznej – słowem przyjaciół Suwałk, którzy na potrzeby filmu postaciom użyczyli swoich głosów i twarzy. Pierwszy, zamknięty pokaz już za nami. Mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć film za kilka dni – na bulwarach nad Czarną Hańczą. Projekcja odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia o godz. 20.00 z okazji odbywających się wtedy Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego.

O filmie opowiada Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

O tworzeniu filmu Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają: Renata Jacewicz z R&P New Media oraz Magdalena Wołowska-Rusińska i dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj