Po raz dziesiąty odbyła się akcja popularyzowania czytelnictwa. Organizatorzy proponują kolejne tytuły, czytano powieści, opowiadania, w ubiegłym roku uczestniczący w Narodowym Czytaniu usłyszeć mogli fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej edycji znów sięgnięto po utwór dramatyczny. Tym razem była to „Moralność pani Dulskiej”.

W sobotnie (4 września) wczesne popołudnie w ekologicznej oazie Gaj w Centrum, u zbiegu ulic Pułaskiego i Szczęsnowicza suwalscy bibliotekarze odczytali fragmenty utworu. Poprzednie edycje odbywały się w rozmaitych miejscach, tym razem lokalizacja nawiązywała do planów budowy nowej siedziby bibliotek nieopodal tego terenu.

Jak się okazało, to lektura budząca żywe emocje. W liście towarzyszącym akcji prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność dramatu, jego uniwersalne i cenne przesłanie: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Czytający pieczołowicie dobrali stroje, zatem było to pod każdym względem dopracowane przedsięwzięcie. Niewątpliwie ci, którzy utworu nie znają, doczytają pozostałe fragmenty, a ci co znają – po takim brawurowym oczytaniu odświeżą go sobie z przyjemnością.

Dodatkową atrakcją była możliwość otrzymania pamiątkowej pieczęci w przyniesionych na spotkanie egzemplarzach wydań dramatu.

Foto: Wojciech Otłowski

Leave a Reply