W Dyskusyjnym Klubie Filmowym „13” w Suwalskim Ośrodku Kultury w środę, 6 października o godz. 18.00 zobaczymy dzieło Alejandro Landesa – „Monos”, czyli kino intensywne, brutalne i wyłamujące się ze schematów. To przypowieść o mechanizmach angażowania w wojnę dzieci, gorzkie wspomnienie minionej wojny domowej w Kolumbii.

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki (w tej roli Julianne Nicholson) gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów.

Tajemnicza Organizacja daje im rozkazy przez radio, przydziela mlekodajną krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z „Władcy much” zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

Ósemka młodych aktorów została wybrana spośród 800 kolumbijskich dzieciaków. Najpierw grupa 30, a potem 8 osób została umieszczona w górskim obozie, poddana różnorodnym treningom, również paramilitarnemu.

Hipnotyzującą atmosferę świetnie podkreśla ścieżka dźwiękowa Miki Levi. „Monos – oddział małp” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019. The Guardian ogłosił film największym okryciem, określając go mianem „młodzieżowego Czasu Apokalipsy”.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na ten film. Na odpowiedzi czekamy do 26 września do godz. 20.00. Nasz adres mailowy: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Pytanie konkursowe brzmi: Co łączy filmy „Monos” i „Życie Pi”? Zwycięzców wylosujemy spośród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi. Bilety wygrywają: Adrianna Dziuba i Katarzyna Sosnowska.

Leave a Reply