Na Sejneńszczyźnie trwają właśnie badania terenowe drewnianej architektury i układów ruralistycznych. Osoby zaangażowane w projekt – ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” – będą też prowadzić warsztaty edukacyjne, opracują publikację dotyczącą adaptacji i remontu „starych” budynków, a nawet… udostępnią na wolnych licencjach projekt nowoczesnego drewnianego domu.

Drewniane domy na Sejneńszczyźnie to nie tylko atrakcja dla turystów odwiedzających nasz region – to prawdziwa gratka dla badaczy zajmujących się etnografią i architektów, którzy szukają inspiracji. Projekt Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” łączy wszystkie te aspekty.

W interdyscyplinarne zadanie „Drewno na nowo. Kultywacja wiejskich tradycji architektonicznych Sejneńszczyzny” zaangażowany jest zespół etnografów, historyków sztuki, planistów, architektów, rzemieślników, projektantów, archiwistów i fotografów. Chodzi o zachowanie, upowszechnianie i twórcze przetwarzania drewnianej architektury wiejskiej Sejneńszczyzny – m. in. Sejn, Puńska, Gib, Krasnopola.

Świadomość znaczenia tożsamości kulturowej i dziedzictwa wzmocnią z kolei warsztaty z zakresu edukacji historycznej, etnograficznej i architektonicznej. Scenariusze zajęć – podobnie jak publikacja i projekt koncepcyjny trzech domów wzorowanych na lokalnej drewnianej architekturze XIX i XX w. wraz z instrukcją wykonania – również będą udostępnione w sieci.

– O to też chodzi w tym projekcie, żeby nawiązując do tradycji, w kreatywny, nowatorski sposób, dostosowany do swoich potrzeb, adaptować tę architekturę – tłumaczy Zuzanna Krzysztofik, koordynatorka „Drewna na nowo”.

Koordynatorka projektu, Zuzanna Krzysztofik mówi o projekcie i działaniach towarzyszących:

Fot. Marcin Pawlukiewicz – zdjęcia wykonane w trakcie realizacji projektu „Drewno na nowo. Kultywacja wiejskich tradycji architektonicznych Sejneńszczyzny”, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj