Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. W listopadowym DKF 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury zobaczymy film „Twarze, plaże” w reżyserii Agnès Varda, francuskiej fotografki i reżyserki, czołowej przedstawicielki francuskiej Nowej Fali, nagrodzonej Oscarem i Cezarem.

Artystów łączy zamiłowanie do obrazów, zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR (pod inicjałami ukrywa się znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz) tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją.

Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą, historię do opowiedzenia. Rejestrują m.in. opowieści ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, które mają zostać zniszczone, samotnego rolnika czy listonosza, który jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością. Każde spotkanie staje się inspiracją do stworzenia wielkoformatowej fotografii lokalnej społeczności i pojedynczego człowieka. Zdjęcia, które powstają na oczach widzów filmu, są wypadkową miejsca, czasu i czyjejś indywidualnej historii. Obrazy, które wyłaniają się w wyniku tego arcyciekawego filmowego eksperymentu bywają piękne, wzruszające, zabawne, ale i budzące niepokój. I choć nie ma w tym filmie żadnej wzmianki o polityce, to przesłanie filmu jest głęboko polityczne.

Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki.

Pokaz filmu odbędzie się w środę, 3 listopada o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Bilety w cenie 12 zł do nabycia online na www.bilety.soksuwalki.eu oraz w kasie biletowej SOK. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na pokaz filmu TWARZE, PLAŻE w cyklu DKF „13” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Aby wziąć udział w losowaniu zaproszenia, wystarczy do 31 października do godz. 20.00 wysłać do nas maila: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie: Do współpracy przy jednym z filmów Agnes Varda zaprosiła polską kompozytorkę? O kogo chodzi? Zaproszenie dla 2 osób wygrywa beszastaj2@…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj