Wyjątkowy wieczór pod znakiem tańca miał miejsce w sobotę, 23 października, w Suwalskim Ośrodku Kultury. Za sprawą pięknej rocznicy – siedemdziesięciolecia istnienia – Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna widownia była szczelnie wypełniona, na scenie przewijał się korowód znamienitych osób składających życzenia i wręczających rozmaite dowody uznania, a na koniec wspaniała taneczna prezentacja połączona z wokalnymi popisami zachwyciła zebranych i sprowokowała do żywych reakcji.

Pierwszym punktem tego wieczoru był wspominkowy film. Dzięki niemu można było zajrzeć za kulisy przygotowań, zobaczyć próby taneczne i wokalne. Nie zabrakło wypowiedzi członków zespołu – tych z wieloletnim doświadczeniem i tych, którzy dołączyli niedawno. Wszyscy podkreślali wyjątkową atmosferę pracy, rodzinną relację panującą w zespole. Zresztą niejednokrotnie pasja rodziców przechodzi w tym wypadku na dzieci, na scenie spotykają sie kolejne pokolenia. Swoimi wspomnieniami podzielił się także chórmistrz, Ignacy Ołów.

ZPiT Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów w kraju. W uznaniu zasług i dokonań na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Czesław Renkiewicz, poseł Jarosław Zieliński, delegacja radnych i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, wójt Zbigniew Mackiewicz, przedstawicielka Starostwa Powiatowego, Barbara Cieśluk. Gorąco dziękowano za niezapomniane wrażenia, za trud i czas poświęcony przygotowaniom, za promowanie – w najpiękniejszy sposób – naszego regionu w kraju i poza jego granicami. Życzono zdrowia, wytrwałości i kolejnych pięknych jubileuszy. Zasłużeni otrzymali medale, odznaczenia, wręczano kwiaty i upominki.

Po części oficjalnej na scenie pojawili się członkowie Kapeli ZPiT Suwalszczyzna, Grupa Reprezentacyjna, Oldboy Squad i Grupa Dziecięca. Feeria barw, zachwycające choreografie, wspaniałe przygotowanie zespołu i ciekawy dobór repertuaru sprawiły, że publiczność chłonęła ten występ i oklaskiwała go gorąco. „Na skrzydłach tańca” to popisowe prezentacje mazura, tańców rzeszowskich, kujawiaka z oberkiem, tańców suwalskich oraz tańców górali spiskich, tańców lubelskich i huculskich. Nie można nie wspomnieć o pięknych utworach wokalnych, zachwyciło także solo kapeli, a ostatni punkt programu – „Finał pokoleń” – wywołał prawdziwą burzę braw.

Kolejny punktem świętowania był jubileuszowy tort w patio. Tu właśnei zaprezentowane zostały fotografie z bogatej historii Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Dla wielbiciele ZPiT Suwalszczyzna dobra wiadomość – w piątek, 29 października, zobaczyć będzie można „Koncert jubileuszowy na bis”. Początek o godzinie 19.00. Bilety do nabycie w kasie SOK lub on-line.

Foto w pokazie slajdów: Wojciech Otłowski

Leave a Reply