Nowy film w reż. Emmanuela Courcola „Komedianci debiutanci” w Cinema Lumiere w Suwałkach zostanie zaprezentowany we wtorek, 19 października o godz. 18.15. Pokaz odbędzie się w cyklu pod naszym patronatem – Kino konesera.

Fot. Materiały prasowe Galapagos Films

Emmanuel Courcol nie mógł nie wykorzystać tej prawdziwej historii. Wyszło mu bardzo dobre kino – komediodramat o próbie spełnienia marzeń – z Kadem Meradem w roli głównej („Nie martw się o mnie”, „Mikołajek”).

A prawdziwa historia rozpoczyna się w 1985 roku, gdy szwedzki aktor i reżyser Jan Jönson wystawił sztukę pt. „Czekając na Godota” Samuela Becketta wraz z osadzonymi z więzienia o zaostrzonym rygorze w Kumla. W dzień premiery w Göteborgu, pięciu z sześciu aktorów zbiegło. Fabuła filmu Emmanuela Courcola „Komedianci debiutanci” jest oparta na tym wydarzeniu.

– Kilka lat temu producent Marc Bordure pokazał mi film dokumentalny opowiadający historię reżysera teatralnego, Jana Jönsona, który wystawił sztukę pt. „Czekając na Godota”, w której zagrali osadzeni ze szwedzkiego więzienia. Konieczna była zmiana wszystkiego, ponieważ szwedzkie środowisko więzienne lat 80. dalece odbiegało od dzisiejszych więzień we Francji. Zdałem sobie sprawę, że aby stworzyć ten film, będę musiał uprzedzić casting i reżyserię, wyobrażając sobie sposób pracy nad nagrywaniem prób, jednocześnie pozostawiając trochę miejsca na improwizację… Jako prosty scenarzysta, nie wiedziałem tak naprawdę, jak się za to zabrać i po długich rozmyślaniach, projekt został wstrzymany… Marc powiedział do mnie po prostu: Nie spiesz się, zachowam go dla Ciebie… Wróciłem do tego projektu w 2016 roku, po wyreżyserowaniu „Cessez-le-feu”, mojego pierwszego filmu pełnometrażowego, tym razem w roli scenarzysty i reżysera. Miałem czas na przemyślenia i zasugerowałem powrót do projektu w sposób wierniejszy wydarzeniom, które go zainspirowały – tak o filmie mówi Emmanuel Courcol.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać 2 pojedyncze bilety na film KOMEDIANCI DEBIUTANCI w Cinema Lumiere w Suwałkach. Wystarczy do 17 października do godz. 20.00 wysłać do nas mail: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie: O czym opowiada sztuka „Czekając na Godota” w warstwie symbolicznej? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Tomasz Malinowski oraz Marzena Łaskowska.

Pokaz filmu „Komedianci debiutanci” w cyklu Kino konesera w Suwałkach

Leave a Reply