Muzeum Okręgowe w Suwałkach zostało uhonorowane Nagrodą im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego w kategorii „Społeczność”. Nagroda przyznawana jest osobom, które służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

Muzeum od wielu lat pielęgnuje kawaleryjskie tradycje. W 2000 r. zorganizowało po raz pierwszy Piknik Kawaleryjski. Od tego czasu impreza organizowana jest każdego roku. W 2020 r. miał się odbyć jubileuszowy XX piknik. Ze względu na pandemię niestety się nie odbył. Muzeum w 2020 r. bardzo silnie zaangażowało się w obchody 100-lecia 3. Pułku Szwoleżerów, wspierając działania mające na celu upamiętnienie tej rocznicy. Jak czytamy w uzasadnieniu – działania koordynowane przez dyrektora muzeum, Jerzego Brzozowskiego i kustosza Krzysztofa Skłodowskiego mają wielką wartość dla upamiętniania dziejów polskiej kawalerii, a szczególnie pamięci o garnizonie Suwałki.

Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty – gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jest on symbolem kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. Generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, wojskowy, artysta – w swoim życiorysie łączył szereg aktywności – od artystycznych przez dyplomatyczne do wojskowych i to właśnie wszystkie one zawarte są w nagrodzie Jego imienia.

Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym, wyjątkowo może zostać przyznana za całokształt działalności.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj