Wystawa „Wajda. Suwałki” w piątek, 15 października o godz. 17.00 zostanie otwarta w budynku dawnej Resursy Obywatelskiej. To ekspozycja poświęcona reżyserowi  urodzonemu nad Czarną Hańczą, a poprowadzona dwoma szlakami – ścieżką ojca i drogą matki, złożona nie tylko z eksponatów materialnych, ale też multimediów.

Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach w 1926 roku. Spędził tu 8 lat dzieciństwa. Podczas wizyt w naszym mieście, niedługo przed śmiercią, wspominał o wojsku, koszarach i defiladach, które zapamiętał w szczególności – wszak był synem wojskowego. Niebagatelne znaczenia ma prezentowany na wystawie jeden z eksponatów – szabla Ojca, cudem odzyskana, która w domu Andrzeja Wajdy wisiała na honorowym miejscu.

O wystawie, eksponatach i osobach zaangażowanych w tworzenie wystawy mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

Krystyna Zachwatowicz-Wajda o wystawie i aktywności senatorskiej zmarłego męża:

Wystawa jest bardzo nostalgiczna i alegoryczna, tworzona w oparciu o filmy Andrzeja Wajdy, wspomnienia Suwalszczyzny, związana z doświadczeniami wojennymi. W tworzenie wystawy, która prezentowana była wcześniej – w 2019 roku – w Muzeum Narodowym w Krakowie, zaangażowani byli: dr hab. Rafał Syska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Tomasz Wójcik z ASP w Krakowie, Jędrzej Kościński, Sylwia Siudak  i dr Adam Uryniak.

Dr hab. Rafał Syska o przygotowywaniu wystawy prezentowanej w Suwałkach:

Dr hab. Tomasz Wójcik z ASP w Krakowie:

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Okręgowym w Suwałkach do końca stycznia 2022 r. Odbywa się z okazji trwającego Roku Andrzeja Wajdy. Kuratorem ekspozycji z ramienia Muzeum Okręgowego jest Zbigniew Fałtynowicz.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj