Do suwalskiej jednostki Policji dołączyła Aida – płochacz niemiecki – specjalistka od wyszukiwania zapachów narkotyków. Jej opiekunem jest aspirant Piotr Dembiński, który od niemal 10 lat jest przewodnikiem psów służbowych. Policjant i jego czworonożny partner ukończyli specjalne szkolenie i od kilku tygodni pełnią już wspólnie służbę.

Źródło: KMP w Suwałkach

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych. Zatrzymują też groźnych przestępców i szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Kilka tygodni temu, półtoraroczna Aida – suczka rasy płochacz niemiecki, wspólnie ze swoim przewodnikiem, ukończyła szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez ponad cztery miesiące ćwiczyła między innymi posłuszeństwo i pokonywanie przeszkód. Poza ćwiczeniami sprawnościowymi Aida była szkolona do zadań specjalnych. Musiała nauczyć się rozpoznawać zapachy narkotyków. Wyspecjalizowała się w tym bardzo dobrze. Już w pierwszych dniach służby udowodniła, że jej nos jest niezawodny. Wspierając policjantów w działaniach wymierzonych w przestępczość narkotykową, kilka dni temu wytropiła ponad 370 gramów narkotyków. Przewodnik i jego czworonożna partnerka nauczyli się współpracy i tworzą teraz zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności wykorzystują w codziennej służbie. Opiekun Aidy cieszy się, że jest ona psem energicznym i posłusznym. Z radością wykonuje powierzone zdania. Jest przy tym bardzo konsekwentna. Praca z nią to przyjemność, bo traktuje ją jak zabawę, a dodatkowo jest niezwykle oddana swojemu opiekunowi. Ulubioną nagrodą Aidy jest wspólna zabawa z piłką.

Fot. KMP w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj