W Dubaju od piątku, 1 października można zwiedzać Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020. Cykl prezentacji regionów rozpoczęła ekspozycja z podlaskiego – Xylopolis. Miasto zasilane naturą. W uroczystej inauguracji tego największego wydarzenia gospodarczo-promocyjnego na świecie uczestniczył marszałek województwa Artur Kosicki.

Województwo podlaskie prezentuje się w Dubaju jako pierwsze, obok dziesięciu innych regionów kraju. Xylopolis będzie tu można oglądać do 24 października.

Hasło Pawilonu Polski to „Kreatywność inspirowana naturą”. Nawiązuje ono do bogactwa przyrody, z którego słynie nasz kraj, ale przede wszystkim do potencjału ludzi. Celem ekspozycji jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Przedsięwzięcie wpisuje się w hasło „Podlaskie zasilane naturą”.

Xylopolis to efekt współpracy Województwa Podlaskiego z partnerami, m. in.: resortem klimatu i środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz fundacją Unitalent. Ważnym elementem ekspozycji jest monumentalny – o powierzchni niemal 46 m kw. – obraz prof. Leona Tarasewicza, wybitnego współczesnego artysty, pochodzącego z województwa podlaskiego. W swojej pracy autor nawiązał do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski. Xylopolis to m. in. historia podlaskich lasów, które są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym.

Piątkową uroczystość otwarcia Pawilonu Polski w Dubaju uświetnił występ Karoliny Cichej, multiinstrumentalistki z podlaskiego, stypendystki marszałka województwa.

Fot. źródło: Wrota Podlasia, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj