Gruntowna przebudowa Archiwum Państwowego w Suwałkach rozpoczęła się w 2019 roku. Ministerialna dotacja w wysokości prawie 14 mln złotych została przeznaczona nie tylko na wykonanie prac budowlano-remontowych, nowe instalacje, ale także zakup sprzętu i urządzeń.

W Archiwum Państwowym w Suwałkach – gdy powstaje ten artykuł – trwają ostatnie prace związane z przygotowaniem do czwartkowego wydarzenia – 21 października przy ul. Kościuszki 69 w Suwałkach odbędą się potrójne uroczystości: obchody stulecia Archiwum Państwowego, otwarcie siedziby po przebudowie – i to w trzechsetną rocznicę nadania praw miejskich Suwałkom. Tego dnia, oprócz wystąpień i zwiedzania budynku po przebudowie, zostanie tam otwarta okolicznościowa wystawa. Podczas prelekcji „Spojrzenie w przeszłość” Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor suwalskiego Archiwum wspomni historię tego miejska i budynku. Bo kamienica przy ul. Kościuszki 69 to miejsce bardzo mocno związane z historią naszego miasta. To tu pracowali Stanisław Staniszewski czy Walery Roman, to najprawdopodobniej tutaj toczyły się negocjacje polsko-litewskie dotyczące podpisania tzw. umowy suwalskiej.

To największe przedsięwzięcie budowalne, jakie było prowadzone w AP w Suwałkach od momentu jego powstania. Obecnie jedną trzecią powierzchni budynku zajmują magazyny, a w nich dokumentacja związana m. in. z historią miasta i regionu (nie licząc dokumentów wciąż zalegających w litewskich magazynach, wywiezionych wcześniej do Grodna).

O przebudowie budynku opowiada Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach:

Remont polegał na przebudowie wnętrza budynku składającego się z 5 segmentów (licząc też dziedziniec wewnętrzny) – to obiekt zabytkowy, więc zarówno inwestor, jak i wykonawca musieli przestrzegać ograniczeń konserwatorskich. W Archiwum Państwowym jest teraz więcej miejsca na dokumenty, akta i archiwalia – w sumie znajduje się tutaj 6 km półek! Zostały tu wyodrębnione nowe magazyny, również tematyczne – kartograficzny i audiowizualny, pracownie: digitalizacji oraz konserwacji i profilaktyki zasobu. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z windy osobowej, a pracownikom ułatwia pracę winda towarowa. Zmieniła się także lokalizacja czytelni, do której można będzie się teraz dostać od strony dziedzińca wewnętrznego.

W Archiwum Państwowym odbywają się spotkania, wykłady, promocje publikacji, wystawy, ale też lekcje dla szkół. Młodzież będzie mogła teraz skorzystać z wygodnej i przestronnej sali do zajęć historyczno-archiwalnych.

Środki na przebudowę Archiwum Państwowego pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply