Unikalny kompleks cmentarzy siedmiu wyznań, który znajduje się w naszym mieście, to temat kolejnego spotkania z cyklu „Wielobarwne Suwałki”. Spotkanie w Muzeum Okręgowym będzie wstępem do większej inicjatywy.

Jak mówi pastor Dawid Banach, przy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych i Niedzieli Wieczności, w piątek, 22 października o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbędą się prelekcje na temat historii i tradycji pogrzebowych od czasów przedchrześcijańskich. W prelekcjach wezmą udział: dr Krzysztof Snarski – etnograf, archeolog Anetta Ejdulis, Dawid Banach – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, Janusz Jewdokimow – prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców, ks. Michał Fiedziukiewicz – proboszcz parafii prawosławnej, Piotr Kuczek – etnolog oraz Józef Murawski, założyciel zespołu „Pogranicze” z Szypliszk.

Próba przybliżenia dziedzictwa przedstawicieli siedmiu wyznań jest połączona również z jubileuszem 180-lecia poświęceni kościoła ewangelickiego. Pod hasłem „180 lat kościoła ewangelickiego – domu wielu kultur i tradycji Suwalszczyzny” kryje się również inna idea – docelowo – przy okazji sobotniego (23 października od godz. 10.00) sprzątania kompleksu cmentarzy miałaby zostać stworzona grupa robocza, złożona z osób zainteresowanych historią i zachowania dziedzictwa kulturowego, która zajmie się przywróceniem pamięci o osobach zasłużonych dla miasta, osobach znanych, które zostały pochowane na terenie cmentarzy. Planów jest wiele – głównie związanych z remontem obiektów cmentarnych czy choćby wpisaniem kaplicy na cmentarzu ewangelickim do rejestru zabytków.

O panelu edukacyjno-kulturalnym i akcji sprzątania opowiada pastor Dawid Banach:

Więcej informacji na plakacie wydarzenia – poniżej galerii i w naszym kalendarzu.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Panel edukacyjno-kulturalny „Dziedzictwo kultur i wyznań” w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj