Wyjątkowy, bezzałogowy pojazd bojowy pojawił się przed Suwalską Uczelnią Zawodową. Oprócz obejrzenia stworzonego m. in. przez dr. inż. Marka Nowakowskiego konceptu, chętni mogli zobaczyć, na czym polegają badania samochodu na hamowni.

Prezentacja pojazdu PERUN była głównym punktem specjalnego dnia, który zorganizował Wydział Politechniczny. Przedstawiciele wojska, policji i służby celnej oraz studenci i uczniowie szkół technicznych z Suwałk mogli podziwiać projekt autonomicznego pojazdu do zadań rozpoznawczych i bojowych.

Ten pojazd to wynik pracy całego zespołu inżynierów i naukowców (Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Wojskowa Akademia Techniczna oraz STEKOP S.A., z dyrektorem departamentu technicznego, a jednocześnie wykładowcą PUZ w Suwałkach dr. inż. Markiem Nowakowskim). Projekt pod roboczą nazwą PERUN jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

Jak wierzą twórcy – już wkrótce pojazd może stać się stałym elementem wyposażenia wojska. Oprócz części merytorycznej i pokazu możliwości pojazdu, chętni mogli skorzystać również z badań swoich pojazdów na hamowni (wyznaczanie charakterystyki osiągów silnika). Spotkanie z uczniami ZS 6 i ZST prowadził dr. inż. Wiktor Jakubowski, prof. PUZ w Suwałkach – Dziekan Wydziału Politechnicznego.

Fot. źródło: PUZ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj