Złuszczanie skóry głowy stało się w ostatnim czasie popularnym trendem. Włosomaniaczki doceniły właściwości produktów peelingujacych, które dokładnie oczyszczają skalp i dzięki temu wpływają na stan samych włosów i szybkość ich wzrostu. Na drogeryjnych półkach pojawiły się takie produkty, jak peeling z drobinkami czy szampon do włosów enzymatyczny. Czy oba te preparaty są równie skuteczne?

Materiał partnera.

Mycie włosów i ich codzienna pielęgnacja 

W codziennej pielęgnacji włosów bardzo ważny jest dobór takich produktów, które pozytywnie wpływają na stan skóry głowy.  Na naszej łazienkowej półce prawdopodobnie znajduje się m.in. Garnier szampon do włosów, odżywka z konkretnej serii, a może też i maska. Wiele osób sięga również po kosmetyki do stylizacji, takie jak mgiełki, pianki, żele, sera czy olejki. A czy w przypadku pielęgnacji pamiętamy o produktach peelingujących? Czy złuszczanie obecne jest w naszej rutynie?

Dbając o skórę głowy, przeciwdziałamy rozwojowi chorób różnego pochodzenia. Coraz częściej mamy do czynienia z łupieżem, na który pomóc pomoże między innymi prawidłowo dobrana pielęgnacja (chociaż nie jest to jedyny sposób leczenia). Nie można też zapominać o tym, że wypadanie włosów powoduje czasami zbyt rzadkie lub zbyt częste ich mycie. Jeżeli mamy problem z samodzielnym dobraniem produktów oraz nie wiemy, jaka jest nasza porowatość – pomóc może nam wizyta u specjalisty. Trycholog przeprowadzi wywiad i przyjrzy się bliżej naszej skórze głowy. Oceni jej stan i dobierze kosmetyki, które będziemy stosować nie tylko do oczyszczania, ale także odżywiania włosów.

Zgłębienie podstaw dotyczących pielęgnacji okazuje się często niezbędne. Dobrze jest nauczyć rozpoznawać porowatość włosów i dobierać do konkretnego przypadku możliwe jak najlepsze substancje aktywne. Równowaga PEH (czyli protein, emolientów i humektantów) także będzie miała znaczenie. Producenci coraz częściej pomagają w tej kwestii i umieszczają adekwatne oznaczenia na swoich produktach. Dzięki temu wiemy, czy dana odżywka rzeczywiście może zmniejszyć puszenie oraz czy kupowany szampon jest silnie oczyszczający.

Dlaczego potrzebujesz peelingu do skóry głowy?

Regularne złuszczanie skóry (także tej na głowie) niesie ze sobą same korzyści. W ten sposób jesteśmy w stanie podbić nieco włosy u nasady, dzięki czemu nasza fryzura będzie wyglądała o niebo lepiej. Dodatkowo przetłuszczanie przestanie być już problemem, tak samo jak brak blasku. Swędzenie? Ono również może zostać zmniejszone. Cebulki włosa mają szansę otrzymywać więcej substancji aktywnych, natomiast wzrost łodygi zostanie przyspieszony. Nie wahajmy się i nie zwlekajmy z aplikacją peelingu. To sprawdzony sposób na dokładne oczyszczenie skalpu z nakładanych wcześnie produktów zawierających między innymi silikony. A co z wypadaniem włosów? Martwe egzemplarze zostaną szybciej usunięte, przez co w przyszłości zastąpią je nowe.

Do złuszczania skalpu można wykorzystać różne produkty. Są to między innymi kosmetyki takie jak mechaniczne peelingi z drobinkami. Tego rodzaju preparaty pomagające usuwać martwy naskórek stworzyć możemy samodzielnie, jednak nie przy każdej skórze będą odpowiednie. Mogą podrażniać i być zbyt agresywne. Dlatego w ostatnim czasie lepszym wyborem stał się szampon do włosów o działaniu enzymatycznym. Równie dobrze oczyszcza, za to jest znacznie delikatniejszy.

Czy enzymatyczny szampon do włosów zastąpi peeling?

Jak najbardziej szampon do włosów enzymatyczny może zastąpić nam klasyczny peeling z drobinkami. Jest to produkt prosty w użytkowaniu i nie sprawia problemów podczas spłukiwania. Doskonale złuszcza martwy naskórek i dokładnie oczyszcza skalp z resztek innych kosmetyków. Zazwyczaj w jego składzie znajdują się nie tylko enzymy, ale także substancje nawilżające, takie jak choćby mocznik. Ma więc podwójne zastosowanie, stąd dobrze jest dołączyć go do swojej standardowej rutyny pielęgnacyjnej włosów.

Kiedy stosować szampon do włosów enzymatyczny?

Jeżeli zakupisz szampon do włosów enzymatyczny, to pamiętaj, aby nie aplikować go przy każdym myciu. Nikt nie potrzebuje aż tak częstego złuszczania martwego naskórka, a już zwłaszcza jeżeli nie potrzebujesz tak silnego oczyszczenia. Lepiej sięgać po niego sporadycznie, czyli raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Postaraj się, aby produkt nie pozostawał na skalpie zbyt długo, zawsze czytaj informacje umieszczone przez producenta na opakowaniu. Obserwuj, czy nie pojawia się zbyt silne zaczerwienienie oraz swędzenie. Po kosmetyk sięgaj regularnie, dzięki czemu szybko zauważysz oczekiwane rezultaty.

Leave a Reply