Ogrzewanie czy ciepła woda użytkowa to w przypadku wolnostojącego budynku mieszkalnego instalacje, którym warto przyjrzeć się w sposób szczególny – ich wysoka jakość wpływać będzie na komfort przyszłych mieszkańców. Pomocne w podwyższeniu jakości instalacji mogą okazać się pompy cyrkulacyjne i obiegowe CO. Na co zwracać uwagę przy wyborze pomp?

Materiał partnera.

Postaw na automatyczny system odpowietrzania pompy obiegowej CO

Pompa obiegowa jest wirowym urządzeniem, które wymusza obieg wody w zamkniętym układzie grzewczym centralnego ogrzewania czy ogrzewania podłogowego. Wykorzystywane są również w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także instalacjach przemysłowych. Obieg wymuszony jest przez różnicę ciśnienia wytworzonego przez pompę. 

Najważniejszymi elementami pompy są: 

  1. Wirnik, do którego osiowo dopływa woda.
  2. Silnik, służący do napędzania wirnika. Silnik może być zanurzony w wodzie (wtedy do czynienia mamy z pompą bezdławnicową) a poprzez siłę odśrodkową zwiększającą prędkość przepływu tej wody może wpływać, podobnie jak wirnik, na wzrost jej ciśnienia, co z kolei pozwala wodzie jeszcze sprawniej pokonać ewentualne opory w przepływie przez obieg grzewczy. 
  3. Korpus pompy.

Montaż pomp obiegowych zdecydowanie zwiększa komfort cieplny w budynku poprzez szybsze rozprowadzenie ciepła po całej instalacji. W przypadku pomp obiegowych do centralnego ogrzewania, skutecznie zabezpieczają przed wahaniami ciśnienia i nadmierną temperaturą wody, która może negatywnie oddziaływać na kotły grzewcze. Przy wyborze pompy obiegowej warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona automatyczny system odpowietrzania. Jeśli tak, zmniejszamy ryzyko zapowietrzania się instalacji grzewczej, który może mieć miejsce w przypadku nadmiaru powietrza, a co za tym idzie, ograniczonego przepływu tłoczonej przez pompę wody w wyniku gromadzenia się pęcherzyków powietrza. Skutek? Zimne lub zaledwie do połowy ciepłe grzejniki, bulgotanie w kaloryferach i efektywność grzewcza zdecydowanie poniżej możliwości. Automatyczny system odpowietrzania pompy może częściowo zniwelować te problemy.

Zwracaj uwagę na różnice ciśnień w pompach cyrkulacyjnych c.w.u.

Cyrkulacyjna pompa ciepłej wody użytkowej ma za zadanie utrzymywać c.w.u. w ciągłym ruchu i ekspresowo tłoczyć ją do wszystkich punktów poboru, dzięki czemu w kranie od razu po jego odkręceniu popłynie woda o optymalnej temperaturze. Jednak decydując się na pompę warto zwracać uwagę na różnicę ciśnień powstającą podczas pracy pompy – najczęściej pomiędzy króćcem ssawnym, a tłocznym. Kiedy ciśnienie osiągnie odpowiednio niski poziom, woda zacząć może odparowywać, tworząc pęcherzyki powietrza, które osiadając na wirnik i inne elementy pompy mogą przyczyniać się do jej erozji czy innych, poważnych uszkodzeń. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji. Jej objawami jest nie tylko spadek wydajności samej pompy, ale też zwiększone zużycie prądu, drgania spowodowane pulsacją ciśnienia czy głośniejsze niż zwykle praca pompy, a także wycieki wody spowodowane korozją. W razie wystąpienia tego rodzaju symptomów warto skontaktować się serwisem pomp Grundfos dostępnym pod adresem https://www.granimex.com.pl/serwis/. Serwis ten działa całodobowo i oferuje pomoc w nagłych przypadkach. Niemniej, aby zminimalizować szansę na to, że pompa wymagała będzie serwisowania, poleca się jej cykliczne przeglądy oraz zakup takiej pompy, która posiada właściwości antykawitacyjne. Im większa jest jej odporność na zapoczątkowanie kawitacji, tym trudniej jest do niej doprowadzić. Jednym z parametrów, które przyczyniają się przeciwdziałaniu kawitacji to tak zwana prerotacja łopat w wirniku, czyli takie ich zaprojektowanie, aby tworzyły zawirowania wstępne w kierunku zgodnym z obrotami silnika.

Jeśli nie mamy doświadczenia a wybieraniu odpowiednich pomp, zamiast dokonywać wyboru na chybił trafił, lepiej skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie. Pompa to spora inwestycja, dlatego warto posłuchać, co na ten temat mają do powiedzenia ci, którzy z zakresie tego typu urządzeń mają spore doświadczenie. 

Leave a Reply