Od 2019 r. mamy w Polsce do czynienia z fotowoltaicznym boomem, chociaż popyt na energię słoneczną różni się w zależności od regionu Polski. Mieszkańcy województw podlaskiego i lubelskiego do tej pory nie byli zbyt mocno zainteresowani fotowoltaiką, ale w 2021 r. sytuacja zaczęła się zmieniać – to właśnie tam odnotowano największy wzrost.

Jak wygląda zainteresowanie energią słoneczną na mapie Polski? W których regionach jest największe, a w których najmniejsze? Gdzie znajdują się największe farmy fotowoltaiczne w Polsce? Jak eksperci widzą najbliższą przyszłość tego sektora OZE w naszym kraju, szczególnie w kontekście zapowiadanych zmian w przepisach? Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym raporcie przygotowanym przez portal fotowoltaikaonline.pl.

Polacy masowo interesują się fotowoltaiką

O tym, jak mocno wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką na przestrzeni ostatnich lat – zwłaszcza jeśli chodzi o mikroinstalacje prosumenckie – najlepiej świadczą dane PTPiREE. Według nich na koniec 2015 r. w całym kraju funkcjonowało tylko 4 tys. instalacji, a pod koniec lata 2021 r. liczba ta wyniosła już 688 tys. Z kolei tempo przyrostu zainstalowanej mocy obecnie jest jednym z najwyższych w całej UE. Jako powody tak szybkiego rozwoju fotowoltaiki w Polsce eksperci wskazują przede wszystkim opłacalność ekonomiczną oraz dofinansowania np. w ramach programu Mój Prąd lub wsparcia na poziomie regionalnym.

Dopóki nie istniał system zachęt do rozwoju mikroinstalacji, to one po prostu nie powstawały. Niezależnie od tego, czy jako społeczeństwo lubimy odnawialne źródła energii, nie wydamy oszczędności na coś, co nie przyniesie nam korzyści finansowej – komentuje Tobiasz Adamczewski, kierownik ds. OZE w Forum Energii.

Nie wszędzie popyt na fotowoltaikę jest równie wysoki

Jak wynika z danych zebranych przez portal fotowoltaikaonline.pl od stycznia 2020 r. do września 2021 r., woj. podlaskie znalazło się w grupie województw z najmniejszym odsetkiem formularzy wypełnionych przez osoby zainteresowane energią słoneczną – wyniósł on zaledwie 2,4%. Nieco lepiej wypadło woj. lubelskie (3,9% udziału liczby zapytań w skali całego kraju). Dla porównania – w woj. mazowieckim odsetek ten wyniósł 14,5%.

O niskim zainteresowaniu fotowoltaiką w tych wschodnich regionach świadczą również dane dotyczące beneficjentów programu Mój Prąd. Zdecydowanie najmniej dofinansowań w Polsce przyznano w woj. podlaskim – łączna liczba dotacji wyniosła tam niecałe 5 tys., co na tle całego kraju daje zaledwie ok. 2% udziału. Z kolei w woj. lubelskim udział ten wyniósł 5%.

Wschodnia Polska zaczyna otwierać się na energię słoneczną

Mimo wszystko to właśnie w tych dwóch województwach zainteresowanie fotowoltaiką wzrosło w ostatnim czasie najbardziej. Z danych zebranych przez portal fotowoltaikaonline.pl wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. w woj. podlaskim odnotowano wzrost liczby zapytań aż o niemal 40% względem analogicznego okresu ubiegłego roku, a w woj. lubelskim o 37%. Można zatem zauważyć otwarcie się na energię słoneczną w regionach, które do tej pory nie wykazywały większego zainteresowania.

Fotowoltaika last minute, czyli zdążyć przed zmianami

Rynek fotowoltaiki w ostatnim czasie ulega istotnym zmianom, wynikającym przede wszystkim z nowych przepisów, które zgodnie z zapowiedziami rządu, mają wejść w życie 1 kwietnia 2022 r. Eksperci wskazują, że niekorzystne dla prosumentów zasady rozliczania mogą zahamować rozwój fotowoltaiki w Polsce i zaszkodzić całej branży, ale na razie jednak trudno ocenić, jakie skutki faktycznie przyniosą planowane zmiany.

Co ciekawe, w ostatnim kwartale 2021 r. zapowiedzi zmian w przepisach spowodowały, że boom na fotowoltaikę dodatkowo przybrał na sile, a liczba zapytań bije wcześniejsze rekordy. Obecnie zauważamy ogromny wzrost, co żartobliwie można nazwać „fotowoltaiką last minute”. Osoby składające zapytania otwarcie wskazują, że chcą zdążyć przed nowym sposobem rozliczania – mówi Adrianna Płonka z portalu fotowoltaikaonline.pl.

Pełny raport „Fotowoltaiczny boom na mapie Polski. Gdzie energia słoneczna jest najpopularniejsza?” dostępny jest na portalu fotowoltaikaonline.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj