Pierwsi pensjonariusze już korzystają z mieszkań wspomaganych w Białej Wodzie, Filipowie, Augustowie, Różanymstoku i  Kuriance. To forma pomocy, której beneficjentami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkania powstały dzięki środkom z projektu „W poszukiwaniu modelowych rozwiązań”.

Aby mieszkania powstały, potrzebna była chęć współpracy i środki – te przekazał marszałek, a trzy instytucje połączyły siły we wspólnym celu. Mieszkania wspomagane to inicjatywa Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych z Augustowa oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzec Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Krzysztof Jurewicz Z PSONI o celu mieszkań wspomaganych:

Bożena Tomaszewska, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku o mieszkaniach wspomaganych:

Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki o pomocy osobom niepełnosprawnym i przemianie budynku gospodarczego w mieszkania wspomagane:

Pensjonariusze mieszkań wspomaganych pracują nad samodzielnością pod okiem specjalistów, opiekunów, asystentów i psychologów. Po wstępnej, trwającej 3 miesiące diagnozie, pensjonariusze podpisują umowę dot. korzystania z mieszkania wspomaganego.

W Białej Wodzie już od maja 2021 roku funkcjonuje mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa, ale jego oficjalne otwarcie odbyło się we wtorek, 23 listopada.

Obecnie mieszka tam dwóch mężczyzn, jeden z nich pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy jako pracownik gospodarczy. Drugi mieszkaniec jest uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy.

W mieszkaniu znajdują się urządzenia ułatwiające korzystanie z niego – system przyzywowy w łazienkach i pokojach, wanna z podnośnikiem elektrycznym, krzesło toaletowe, oporęczowanie, podnośnik sufitowy z system prowadnic.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply