W środę, 10 listopada zmarła ceniona instruktorka tańca, pedagożka i animatorka pracująca w Suwalskim Ośrodku Kultury, Jadwiga Tylenda. Przez blisko trzydzieści lat aktywnie działała na rzecz rozwoju kultury w mieście i regionie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Za swoje dokonania została wyróżniona nagrodą prezydenta Suwałk. W 2018 r. otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jadwiga Tylenda pracowała w Suwalskim Ośrodku Kultury jako główny instruktor ds. animacji i edukacji, a wcześniej prowadziła pracownię taneczną w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Była dyplomowanym nauczycielem, instruktorką tańca, choreografem. Do wszystkich realizowanych przez siebie projektów podchodziła z ogromnym entuzjazmem, pasją i energią. Efekty tej pracy można było podziwiać podczas międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali, konkursów i przeglądów.

W 1991 roku założyła grupę taneczną FLEX, którą również prowadziła. Początkowo zespół koncentrował się na tańcu współczesnym, od 1995 roku, jako jedyny team w Suwałkach, zaczął tańczyć również hip-hopi. Ciężka praca i pasja zaowocowały sukcesami, a w ślad za tym rosła popularność zespołu. Do grupy trafiało coraz więcej utalentowanych dziewcząt, zawiązywały się nowe formacje. Jedną z nich były mażoretki, które powstały w 2005 roku. Niemal od początku grupa brała udział w prestiżowych Mistrzostwach Europy Mażoretek IMA oraz Międzynarodowych Prezentacjach Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek POM-PA w Białymstoku odnosząc liczne sukcesy. Aktualnie mażoretki FLEX plasują się w pierwszej złotej dziesiątce najlepszych zespołów w Europie i Polsce.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w sobotę, 13 listopada 2021 r.

Leave a Reply