Białostocki Teatr Dramatyczny zaprezentował swoje spektakle w Gruzji. Publiczność w Telawi niezwykle ciepło przyjęła przedstawienia „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Spektakle Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku objęte są patronatem medialnym portalu „Niebywałe Suwałki”.

Wizyta Teatru Dramatycznego w Gruzji była kolejnym etapem współpracy białostockiej sceny z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli – najstarszą gruzińską sceną teatralną. W 2019 roku artyści z Telawi odwiedzili stolicę województwa podlaskiego i zaprezentowali spektakl „Rozbity dzban” na Festiwalu „Kierunek Wschód”. Tym razem to aktorzy z Białegostoku mieli możliwość promować polską sztukę teatralną poza granicami kraju.

– Promocja kultury polskiej za granicą, ale także promocja kultury gruzińskiej w Polsce jest bardzo potrzebna. Dzięki współpracy możemy się poznawać, mamy szansę dowiedzieć się, jaka jest naprawdę Gruzja i jaka jest naprawdę Polska. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Teatr z Telawi dotrze po raz kolejny do Białegostoku i zaprezentuje swój spektakl w trakcie szóstej edycji Festiwalu „Kierunek Wschód” – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

W piątek, 5 listopada, aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali spektakl „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko. Inscenizacja książki Jana Jastrzębskiego została przyjęta niezwykle entuzjastycznie. Gruzińscy widzowie podkreślali przede wszystkim nowatorski charakter przedstawienia.

W poniedziałek, 8 listopada, klasyczne „Treny” zostały nagrodzone owacją na stojąco. Gruzińska publiczność była zachwycona białostocką inscenizacją dzieła Jana Kochanowskiego.

W poniedziałkowy wieczór dyrektorzy obydwu Teatrów podpisali porozumienie o współpracy. – Wizyta Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w naszym Teatrze sprawiła nam ogromną radość. Wskutek pandemii Covid-19 i związanych z nią restrykcjami, nie mogliśmy dotrzeć do Polski. Dwukrotnie udało nam się jednak uczestniczyć online w białostockim festiwalu. Możliwość goszczenia polskich twórców w Telawi jest ważnym wydarzeniem dla całego regionu Kakheti i naszego kraju. Liczę, że ta międzynarodowa współpraca, dzielenie się miłością do sztuki teatralnej oraz przyjaźń między naszymi teatrami będą kontynuowane i pogłębiane w kolejnych latach – powiedział Mikhail Dagundaridze, dyrektor Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi.

Na realizację projektu „Kierunek Telawi” Teatr pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Partnerem zadania był Instytut Polski w Tbilisi.

Fot. źródło: Teatr Dramatyczny w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj