Pokaz filmu „Poufne lekcje perskiego” odbędzie się w cyklu „Kino konesera” pod naszym patronatem – w Cinema Lumiere w Suwałkach we wtorek, 23 listopada o godz. 19:30. To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wręcz niewiarygodna opowieść o młodym belgijskim Żydzie, który sprytem kupił sobie życie.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka „Dom z piasku i mgły”) to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec – Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

Film jest oparty na opowiadaniu Wolfganga Kohlhaase „Wynaleziony język”. Jak mówi reżyser Vadim Perelman – są setki podobnych historii, w których inteligencja i spryt pozwoliły ludziom przetrwać. – Uważam, że „Poufne lekcje perskiego” to kompilacja takich historii – dodaje. W swoim filmie Perelman zadbał o to, aby wszystkie postacie zasługiwały na empatię. Reżyser zaznacza, że nie chciał robić kolejnego filmu, w którym naziści i więźniowie będą jednowymiarowi.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu POUFNE LEKCJE PERSKIEGO w Cinema Lumiere w Suwałkach. Konkurs trwa do 21 listopada do godz. 20.00. Czekamy na maile: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedziami na pytanie: W jaki sposób główny bohater filmu stworzył swój „język perski”? Zwycięzców wylosujemy.

Bilety wygrywają: Grażyna Łapińska i Dorota Jarmoc.

W cyklu Kino konesera pokaz filmu „Poufne lekcje perskiego” w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply