Poruszająca prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat wreszcie dostrzegł tragedię milionów, została zaprezentowana w filmie „Śmierć Zygielbojma”, który obejrzymy 9 listopada o godz. 18.30 w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere.

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć.

Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

W filmie w reż. Ryszarda Brylskiego zobaczymy w głównych rolach: Wojciecha Mecwaldowskiego, Jacka Rotha, Karolinę Gruszkę, Aleksandrę Popławską, Tomasza Sapryka i  Marcina Bosaka.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „Śmierć Zygielbojma”. Konkurs trwa do 7 listopada do godz. 20.00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wysłać do nas mail: redakcja@niebywalesuwalki.pl z odpowiedzią na pytanie: Ile razy historia Szmula Zygielbojma została zekranizowana? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Józef Pancerow i Aneta Wierzchowska.

W cyklu Kino konesera pokaz filmu „Śmierć Zygielbojma” w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply