Nowa, ogromna biblioteka, której koszt budowy szacowny jest nawet na 30 mln złotych, powstanie na terenie pomiędzy ulicami: Bulwarową, M. Reja, ks. S. Szczęsnowicza i gen. K. Pułaskiego w Suwałkach. Co prawda miasto nie ma jeszcze na nią środków – potrzebne są fundusze zewnętrzne, ale już wiadomo, że ma to być wizytówka miasta, tzw. nowa jakość, która posłuży kolejnym pokoleniom czytelników przez następne dekady.

Jak w poniedziałek, 13 grudnia w suwalskim Ratuszu powiedzieli dziennikarzom członkowie komisji konkursowej – oceny złożonych w konkursie koncepcji były bardzo różne, ale wśród nich próżno było szukać faworyta. Stąd i decyzja o tym, aby żadnej pracowni architektonicznej nie przyznać I nagrody.

Prace, oprócz oczywistych założeń konkursowych, dotyczących działalności biblioteki – czy też w szerszym ujęciu – mediateki, miały wykorzystywać walory przyrodnicze tego kwartału, wprowadzić nietypowe rozwiązania do budynku i funkcje dodatkowe. W przypadku tych dwóch ostatnich aspektów – tak się nie stało. Punktacja przewidywała także wyróżnienie koncepcji ze względu na zastosowane rozwiązania proekologiczne. Co zwróciło uwagę członków komisji – to wszechobecne, modne przeszklenia – niekoniecznie korzystne pod względem energooszczędności, mankamenty dotyczące rozwiązań funkcjonalnych, niekiedy brak możliwości rozbudowy obiektu, czy parking w samym centrum kwartału – odcinający obiekt od parku. Jak zaznaczyli Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk i Marek Buczyński, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – uczestnicy kolejnego konkursu będą musieli uwzględnić zebrane dotąd uwagi oraz funkcje pozabiblioteczne obiektu, jak np. fakt, że nowa biblioteka przejmie działalność MidiCentrum oraz że działać tam będzie docelowo Dom Harcerza.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 11 firm. Ostatecznie swoje prace złożyły tylko 4 pracownie (poniżej prezentujemy tylko 3 nagrodzone prace). Prace te ocenił specjalnie do tego powołany sąd konkursowy składający się z architektów, planistów oraz pracowników Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej. I miejsca nie przyznano. II miejsce zdobyła koncepcja „Domagało Wnuk Architekci”, Małgorzata Domagało-Wnuk z Łodzi, która otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł oraz III miejsca ex aequo – Pniewski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni (nagroda 10 tys. zł) i SSC ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Bolechowic (nagroda 10 tys. zł).

Małgorzata Włoskowska, Naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej:

Wojciech Popławski, architekt i członek sądu konkursowego:

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk:

W Suwałkach ma powstać nowa, ogromna biblioteka. Jaka będzie (audio)?

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj