Mszą świętą w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach rozpoczęły się w niedzielę, 12 grudnia obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Suwałkach. Uroczystość poświęcona była pamięci ofiar stanu wojennego, więźniom, internowanym, represjonowanym działaczom „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej.

Uczestnicy obchodów złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze przy obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Obchody przeniosły się później do Archiwum Państwowego, gdzie podczas konferencji wystąpiła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach – w programie artystycznym przygotowanym pod opieką Marka Urbanowicza, polonisty. W programie części artystycznej znalazły się m. in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego i recytacja „Przesłanie Pana Cogito” z siostrą Pogardą „dla szpiclów katów tchórzy” – na specjalną prośbę posła PiS, Jarosława Zielińskiego. Odczytany został też wykład Jarosława Schabieńskiego (autor był nieobecny z powody choroby). Spotkanie zakończyły wystąpienia. W swoim poseł Jarosław Zieliński wspominał zdarzenia na Suwalszczyźnie w czasie stanu wojennego, odniósł się też do czasów współczesnych, w których „gen Targowicy” nie daje o sobie zapomnieć, a echa myślenia, działania  i mentalność rodem z czasów stanu wojennego wciąż są obecne. Głos zabrał także Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Kolejne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Suwałkach odbędą się 13 grudnia o godz. 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia – będą to msza św., błogosławieństwo relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i koncert chóru Primo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj