Łyżwiarstwo to sport, którego możesz się nauczyć w prawie każdym wieku. Zapewnia dobry trening aerobowy i może poprawić równowagę oraz koordynację. Z biegiem czasu wzmocnisz również mięśnie nóg, poprawisz elastyczność stawów i będziesz mieć większą wytrzymałość. Poza korzyściami zdrowotnymi, jazda na łyżwach to świetna zabawa.
Artykuł partnera.
Nie potrzebujesz niczego, poza dostępem do lodowiska i chęcią spróbowania czegoś nowego. Pamiętaj, aby nosić ciepłą i lekką odzież, która zapewni Ci swobodę ruchów. Kask nie jest wymagany, ale jeśli na początku boisz się upadków, kask snowboardowy, hokejowy lub nawet rowerowy, może zapewnić na tafli lodu dodatkową ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Do uprawiania łyżwiarstwa figurowego nie potrzebujesz własnych łyżew. Można je bez problemu wypożyczyć na dowolnym publicznym lodowisku za niewielką opłatą. Niemniej jednak, posiadanie własnego sprzętu zapewnia przewagę nad innymi, a dodatkowo nie będziesz narzekać na złe dopasowanie lub uszkodzenia.
Co to jest łyżwiarstwo figurowe?
Jest to sport przeważnie uprawiany przez zawodowych łyżwiarzy, którzy opanowali podstawowe techniki jazdy na lodzie. Dyscyplina ta dostarcza mnóstwo frajdy, ale jest bardzo wymagająca i nierzadko kontuzjogenna. Łyżwiarstwo figurowe cechuje się występami artystycznymi w zespołach lub indywidualnie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety biorą udział w imprezach sportowych jak np. MŚ w łyżwiarstwie figurowym. Sportowcy na największych zawodach na świecie wykonują szeroką gamę ruchów, aby zaimponować sędziom, którzy oceniają łyżwiarzy na podstawie ich gracji, sprytu, techniki i koordynacji.
Ruchy obejmują skoki, spirale w powietrzu, obroty na lodzie oraz szereg różnych sekwencji – kroków na lodzie. Co to jest łyżwiarstwo figurowe, widziały osoby, które zasiadały na trybunach podczas Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy na zimowej imprezie olimpijskiej dyscyplina ta pojawiła się w programie. Liderami w światowym rankingu są sportowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy posiadają ponad 50 medali. Najbliższymi rywalami w tej dyscyplinie sportowej są Austria i Rosja.
Łyżwiarstwo figurowe to dyscyplina, która cieszy się sporym zainteresowaniem w kilku krajach na świecie. Jeśli interesuje Cię ten sport i poza treningami chciałbyś oglądać transmisje z najważniejszych wydarzeń oraz typować najlepszych sportowców wyszkolonych w tej dyscyplinie sportowej, to idealnym rozwiązaniem jest założenie konta u jednego z legalnych bukmacherów w Polsce. Warto podczas wybierania sprawdzić, czy bukmacher przelewy24 ma w swojej ofercie najszybszą i najbezpieczniejszą metodę płatności.
Najważniejsze porady dla początkujących łyżwiarzy
Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportu, ale nauczenie się wykonywania podwójnych i potrójnych skoków wymaga sporo czasu i samozaparcia. Jeśli łyżwiarz zaczyna jeździć w okresie dojrzewania lub w wieku średnim, może być już za późno na opanowanie trudnych ruchów i skoków. Łyżwiarze, którzy zostali wybitnymi zawodnikami, najprawdopodobniej zaczęli jeździć na łyżwach figurowych, gdy byli jeszcze małymi dziećmi. Ci, którzy decydowali się na wyczynową jazdę na łyżwach, poświęcili dużo czasu na naukę, a po drodze musieli zaliczyć mnóstwo testów i zawodów, które pozwoliły im zdobywać cenne doświadczenie.
Właściwe dopasowanie sprzętu
Niezależnie od tego, czy wypożyczasz łyżwy, czy kupujesz własne, upewnij się, że są dopasowane i prawidłowo zawiązane. Nie bój się poprosić o pomoc kogoś doświadczonego, kto pracuje na lodowisku lub w profesjonalnym sklepie ze sprzętem zimowym. Twoje łyżwy powinny być dobrze dopasowane, ale jednocześnie wygodne.
Znajdź wejście na lodowisko
Większość krytych lodowisk, jest otoczona miękką wykładziną, która umożliwia bezpieczne chodzenie wokół lodowiska. Mata chroni ostrza łyżew przed uszkodzeniami. Jeśli posiadasz swoje łyżwy, podejdź do powierzchni lodu z założonymi wcześniej ochraniaczami. Usuń osłony łyżew tuż przed wejściem na lód. Nie chodź po betonie lub drewnie z założonymi łyżwami, ponieważ możesz szybko je uszkodzić.
Staraj się trzymać ramy na lodowisku
Niektórzy niedoświadczeni łyżwiarze boją się, gdy wchodzą po raz pierwszy na śliską powierzchnię lodu. Inni zaś są bardzo podekscytowani i nie wykazują żadnego lęku przed upadkiem. Użyj poręczy, aby przyzwyczaić się do przebywania na lodzie, zwłaszcza gdy wykonujesz pierwsze ruchy na łyżwach. Nie krępuj się w obecności innych. Pamiętaj, że nie każdy musi wiedzieć, co to jest łyżwiarstwo figurowe i od czego zacząć przygodę z tym sportem.
Odsuń się od barierki
Kiedy już nabierzesz odwagi, odsuń się trochę od poręczy, lekko ugnij kolana i nie pozwól, aby Twoje ręce i ramiona zaczęły się kołysać.
Ćwicz upadki i wstawanie z lodu
Przygotuj się na ten pierwszy nieunikniony upadek, ćwicząc koordynację ruchową na lodzie. Nawet najlepsi łyżwiarze, którzy zdobywają medale na MŚ w łyżwiarstwie figurowym, często upadali podczas treningów. Szybko jednak się podnosili i nie zniechęcali się do dalszych ćwiczeń. Zegnij kolana i przykucnij do pozycji, jakbyś chciał się zanurzyć w wodzie. Opadnij na bok, a gdy upadasz, pochyl się nieco do przodu. Połóż ręce na kolanach. Odwróć się na rękach i kolanach, a następnie weź jedną stopę i umieść ją między dłońmi. Potem drugą stopę umieść między dłońmi i podnieś się do pozycji stojącej.
Zacznij jeździć
Po opanowaniu upadków i wstawania czas na jazdę do przodu. Zacznij od spokojnego marszu w miejscu, a następnie zacznij ruszać nogami tak, jakbyś popychał hulajnogę po ulicy. Możesz trzymać ręce z przodu na wyimaginowanej kierownicy, aby zachować równowagę. Kiedy czujesz się już komfortowo, spróbuj naprzemiennie przesuwać prawą nogę, a następnie lewą nogę do przodu.
Naucz się zatrzymywać
Rozsuń stopy, a następnie skieruj czubki łyżew do siebie. Warto jednak pamiętać, że hamowanie na łyżwach trwa stosunkowo długo, dlatego nie jest to odpowiednia metoda dla osób jeżdżących z dużą prędkością. Bardziej zaawansowanym sposobem jest układanie łyżew w literę „T”. Całość polega na podniesieniu jednej nogi podczas jazdy, a następnie prostopadłym postawieniu jej tuż za nogą prowadzącą.
Ćwicz skoki
Maszeruj lub powoli poruszaj nogami, a następnie spróbuj się lekko wybić, aby poszybować do przodu na krótki dystans na dwóch stopach.
Znajdź wykwalifikowanego trenera
Jeśli masz za sobą kilkadziesiąt godzin jazdy na łyżwach i nadal chcesz umieć więcej, znajdź wykwalifikowanego trenera w Twoim regionie. Na kilku pierwszych lekcjach z pewnością nauczysz się podstaw i prostych figur. Na początku może wydawać się to trudne, ale dzięki praktyce i pomocy dobrego nauczyciela będziesz na dobrej drodze do zostania dobrym łyżwiarzem figurowym.