Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło realizację kursów z  zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadkach wystąpienia hipotermii. Szkolenie to dedykowane jest żołnierzom WOT, działającym przy „Silnym Wsparciu”, pełniącym służbę przy granicy państwa.

– W ramach realizowanej operacji Silne Wsparcie żołnierze wielokrotnie ratowali ludzkie życie i pomagali osobom, które przedostały się przez granicę. Temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza i to właśnie z tego powodu CSWOT przygotowało kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii. Jego celem jest nauczenie żołnierzy jak właściwie przeciwdziałać i nieść pomoc w sytuacjach wychłodzenia, odmrożeń oraz bezpośredniego zagrożenia życia.” – powiedział płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia WOT.

Szkolenie podzielone jest na dwa moduły – pierwszy teoretyczny i drugi, w którym żołnierze przechodzą praktyczne szkolenie z zakresu przeciwdziałania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii. Dodatkowo w  ramach części praktycznej szkolenia kursanci poznają tajniki survivalu oraz elementy ratownictwa wodnego.

„Dzięki szkoleniu dowiedziałem się m.in, że udzielając pomocy przedmedycznej, należy chorego stopniowo ogrzewać tzn. przeprowadzić lub przenieść do ciepłego pomieszczenia, zdjąć mokre ubranie, okryć kocem. Nauczono mnie jak rozniecić ognisko oraz zbudować schronienie. Dzięki nabytej wiedzy będę lepiej przygotowany do realizacji zadań w ramach służby na granicy, będę wiedział jak postąpić ze zmarzniętym emigrantem, którego mogę napotkać podczas swojego patrolu. Będę w  stanie udzielić mu pomocy, by następnie móc przekazać go odpowiednim służbom.” – dodał kpr. Kazimierz MILEWSKI, uczestnik szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurksiej Brygady OT.

Pierwszy kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii zrealizowany został w  poniedziałek, 13 grudnia br., w Olsztynie i uczestniczyło w nim 20 żołnierzy z  4  Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie kurs realizowany jest codziennie w różnych Brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju, a do końca roku przeszkolonych zostanie kilkuset Terytorialsów. Szkolenia prowadzi kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z  Torunia.

Zdjęcia: st. szer. Wioletta SAS
Źródło: ppor. Krzysztof WÓJCIK, Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj