Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat w lasach włoskiego Piemontu zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy” wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można obejrzeć od 25 grudnia.

Po obejrzeniu tego filmu będziecie chcieli rzucić wszystko i wyjechać do Włoch, aby w piemonckich górach zbierać trufle! Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.

Noszą się po myśliwsku – maskujące barwy, poobijane terenówki, wytresowane psy. W gęstwinę piemonckich lasów wyruszają bez względu na pogodę czy porę dnia, czasem wymykając się z domu przez okno. Niektórzy z nich są we wczesnej jesieni życia, inni już dobiegają dziewięćdziesiątki, lecz nadal z zapałem uprawiają swoje bezkrwawe łowy. Choć szron na głowie, choć nie to zdrowie, to w sercu ciągle jedno: trufle – pisze Anita Piotrowska w artykule „Zew trufli” w Tygodniku Powszechnym.

Film zbiera bardzo pozytywne recenzje. Film, z którego wychodzisz z myślą: „życie jest piękne”. (…) zrealizowany jak piękne, klasyczne, czyste malarstwo. Jan Pelczar, Radio RAM. Inni piszą o miłości do życia i celebrowaniu przyjemności, „prostym, ale wielkim kinie”, uważności, uczcie dla oczu i duszy, kinie dla miłośników psów.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na ten film. Aby wziąć udział w losowaniu biletów, wystarczy do 12 grudnia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie jeszcze filmy dokumentalne poruszają temat piękna przyrody i szczęścia w życiu (wymień minimum 3)? Bilety wygrywają: Anna Bielska i Andrzej Orłowski.

Leave a Reply