Do końca roku w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Suwałkach ma rozpocząć działanie zautomatyzowana instalacja do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych. Ta inwestycja pochłonie 28 mln złotych i będzie stanowić jeden z elementów gospodarki o obiegu zamkniętym w mieście.

W piątek, 7 stycznia w Urzędzie Miejskim w Suwałkach została podpisana umowa między spółkami PGO i PRIBO-EPB – głównym wykonawcą inwestycji. Planowana instalacja to sposób na zwiększenie poziomu segregacji selektywnie zebranych odpadów komunalnych, który do 2035 roku ma osiągnąć 65 proc. – Ta baza, którą mamy, nie gwarantowała osiągnięcia tych poziomów, dlatego potrzebna była nowa instalacja – dodał Zbigniew Walendzewicz, prezes PGO w Suwałkach, podkreślając, że inwestycja uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

O inwestycji i działaniu instalacji mówi Zbigniew Walendzewicz, prezes PGO w Suwałkach:

W spotkaniu udział wzięli również: Aleksandra Szczudło, posłanka na Sejm RP, dzięki której spółce PGO udało się uzyskać wyższe dofinansowanie inwestycji; Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Marek Korzun, prezes PRIBO-EPB.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Cała inwestycja zakłada powstanie nowej hali o powierzchni 1200 m kw. oraz zamontowanie w linii sortowniczej o wydajności przetwarzania 5.000 Mg/rok. Planowa linia sortownicza będzie wyposażona m.in. w następujące urządzenia techniczne: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa separatory żelaza, separator optopneumatyczny służący do podziału np. podział butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowca płaskiego, np. karton, papier, folia, prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych. Dodatkowo, w ramach projektu przewidziano również zakup dwóch ładowarek teleskopowych do obsługi instalacji.

Marek Korzun, prezes PRIBO-EPB o harmonogramie prac:

Dofinansowanie projektu wynosi 85 proc. Pozyskane wsparcie to niemal 15,5 mln złotych.

Kolejne inwestycje związane z gospodarką o obiegu zamkniętym w Suwałkach to budowa spalarni śmieci (ITPO – Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów) i biogazowni.

https://www.facebook.com/PogodneSuwalkiOficjalnie/videos/648448006200161/

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj