Najnowocześniejsze systemy logistyczne i magazynowe są już do dyspozycji studentów Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Takich pracowni logistycznych zdecydowanie można im zazdrościć.

O tym, że IT rozpędza logistykę, a cały sektor garściami czerpie z nowoczesnych technologii wiadomo już od jakiegoś czasu. Na innowacyjnych systemach logistycznych będą teraz kształcić się studenci suwalskiej uczelni  z kierunku logistyka.

Kompletacja i sortowanie towarów metodą pick by light i pick by voice, kontrole powierzchni, specjalne wózki, gogle, czujniki, zaawansowane monitory i wyświetlacze – wszystko to powoduje, że pracownie logistyczne w pełni symulują już rzeczywiste magazyny. Do tego dochodzi jeszcze symulator wózka widłowego, który swoją budową przypomina oryginał. Trenujący, siedząc w fotelu operatora, mogą korzystać z kierownicy, kontrolerów i dźwigni zmiany biegów. Na ekranach przed kierowcą, po bokach, a nawet z tyłu wyświetlany jest rzeczywisty kokpit, przed którym mamy maszt wózka wraz z tzw. karetką i widłami. W ustawieniach oprogramowania można zmieniać warunki treningu – wybiera się zarówno plac, po którym porusza się wózek, jak i warunki pogodowe.

W drugim semestrze ze sprzętu w pełni będą już korzystać studenci logistyki. Pracownie logistyczne powstały dzięki ministerialnemu projektowi „Inicjatywa Wsparcia Dążenia do Doskonałości”. Całkowity koszt wsparcia to 1 milion złotych, z czego w pełni wyposażone pracownie logistyczne kosztowały ponad 620 tys. zł. W ramach projektu doposażone zostały również m. in. pracownie na Wydziale Politechnicznym. Tu pojawiły się m. in.: glutometr elektroniczny do oznaczania jakości glutenu, przenośny kolorymetr system CIE LAB z oprogramowaniem, analizator gazów dla opakowań MAP, pakowarka stołowa i próżniowa, stanowiska do nauki programowania sterowników z serii Micro oraz przemienników, oprogramowanie do wizualizacji SCADA – zestaw edukacyjny oprogramowania AVEVA (Wonderware) zawiera najczęściej stosowane w przemyśle, systemy informatyczne klasy HMI/SCADA, co pozwala na stworzenie w pełni funkcjonalnego laboratorium informatycznych systemów przemysłowych, urządzenia do badania ścieralności, zawartości powietrza w mieszance betonowej i zestawy do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła.

Fot. źródło: PUZ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj