Mirosław Basiewicz zmarł 9 stycznia 2022 r. Był współtwórcą Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. W piątek, 14 stycznia w konkatedrze pw. św. Aleksandra odbyła się msza pogrzebowa.

Mirosław Basiewicz ur. się 14.01.1958 r. w Warszawie. Wykształcenie średnie techniczne. Emeryt policji (starszy sierżant). Licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. W latach 2007-2016 prowadził regionalną działalność wydawniczą związaną z współczesnością i dziedzictwem oraz z historią Suwalszczyzny. W 1981 r., współzałożyciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego MO i przewodniczący tego Związku w Warszawie oraz członek Prezydium Krajowego ww. Związku. 17 czerwca 1981 r. za swoje przekonania, poglądy i działania na rzecz demokratycznych przemian w Polsce wydalony z pracy w KSMO Warszawa. Otrzymał tzw. „Wilczy bilet”. W tym okresie nawiązał współpracę z Solidarnością, z działaczami opozycji demokratycznej i antykomunistycznej oraz z Episkopatem Polski. Trzy razy był przyjęty na audiencji przez Prymasa Polski Józefa Glempa.

Był współtwórcą i współpracownikiem tajnego zespołu w strukturach Solidarności Regionu Mazowsze. Celem Zespołu było ujawnianie tajnych współpracowników komunistycznego MSW usadowionych w Solidarności. W 1981 r., pomimo młodego wieku (23 lata) uczestniczył jako gość honorowy w I Zjeździe Solidarności w Gdańsku w „Hali Oliwii”, a także Uczestniczył w I Zjeździe Biur Interwencyjnych Solidarności w Bielsku- Białej.

W 1981 r., SB oskarżało go o zdradę Stanu PRL. 20 grudnia 1981 r., został osadzony w Areszcie Śledczym w Białotęce (tzw. internowanie), gdzie przebywał siedem miesięcy.

W 1982 r., po stanowczej odmowie pracy na rzecz kontrwywiadu komunistycznego MSW został zmuszony przez SB do opuszczenia Warszawy.

W 1987 r., był pomysłodawcą i współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r., którego celem było wyjaśnienie okoliczności i ustalenie miejsca pochówku ofiar największej zbrodni komunistycznej dokonanej na Narodzie Polskim po II wojnie światowej, zwanej „Obławą Augustowską” lub „Małym Katyniem”.

W 1991 r. uczestniczył w pracach Wojewódzkiej Komisji Weryfikacyjnej Służby Bezpieczeństwa w Suwałkach.

W latach w latach 2005-2007 był wiceprzewodniczącym zarządu krajowego Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” oraz dyrektorem biura krajowego tego Związku. W tym okresie uczestniczył w posiedzeniach Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W grudniu 2021 roku został Prezesem Stowarzyszenia im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Suwałkach.

Laureat wielu nagród i odznaczeń, m. in.: w 2009 r. — w uznaniu wybitnych zasług dla Narodu Polskiego i Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2013 r. — uhonorowany przez Kapitułę Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych tytułem „Strażnika Godności i Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w 2016 r. —odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj