Reklama

Lwowskie szlagiery zabrzmią w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Najpiękniejsze przedwojenne lwowskie piosenki w wykonaniu zespołu „Zimne Dranie”, którym towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza, zabrzmią w Suwałkach w niedzielę, 13 lutego o godz. 19.00.

W walentynkowej odsłonie cyklu „Filharmonia Suwałk” Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentuje szlagiery rodem ze Lwowa. „Zimne Dranie” wystąpią w składzie: Maciej Nerkowski – wokal, Max Fedorov – instrumenty klawiszowe, Piotr Chociej – gitara basowa/kontrabas i Wojciech Bronakowski – instrumenty perkusyjne. Będzie im towarzyszyć Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza.

W repertuarze koncertu pojawią się takie przeboje jak: “My dwaj Oba cwaj” czy “Tylko we Lwowie” znane z niepowtarzalnego wykonania najsłynniejszych lwowskich batiarów, czyli Szczepka i Tońka. Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger byli rodowitymi lwowiakami. Pierwszy z nich pochodził z Gródeckiej, drugi z Łyczakowa. Pseudonimy obu baciarów zostały oparte na ich przynależności do kościołów: Kazimierza Wajdy do kościoła św. Elżbiety, a Henryka Vogelfängera do kościoła św. Antoniego. W programie także: “Hulam sy ulicu”, “Hultaj”, “Pakunyk” czy “Lwów” – utwory, które rzadko można usłyszeć na żywo czy w sieci.

Zespół Zimne Dranie powstał wiosną 2011 roku. W jego skład wchodzą zawodowi muzycy z Polski i Ukrainy. Nazwa grupy została zaczerpnięta z piosenki Henryka Warsa „Już taki jestem zimny drań”. Muzycy zainspirowani twórczością kompozytorów i reżyserów lat 20. i lat 30. XX wieku postanowili stworzyć program z piosenkami z tego okresu. W 2011 roku zagrali swój pierwszy koncert, który cieszył się dużym uznaniem. Zespół w swym repertuarze posiada też hity światowej muzyki filmowej, znane i lubiane standardy jazzowe oraz polskie przeboje. Muzycy zagrali szereg koncertów dla publiczności z Polski i z zagranicy, odwiedzili między innymi: Teatr Wileński na Litwie, Club Foksal w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, koncert plenerowy w Supraślu, Jazz Club Tygmont w Warszawie, Kino Pokój w Białymstoku, Dom Kultury w Zambrowie, Łodzi. Zespół Zimne Dranie współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, gdzie zagrał szereg koncertów. W latach 2012 – 2015, Zimne Dranie uczestniczyli w koncertach Polskiego Chóru Pokoju.

https://www.facebook.com/ProjektZimneDranie/videos/1103752127093588/

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert. Wystarczy do 11 lutego do godz. 16.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Kto był jednym z najpopularniejszych kompozytorów i autorów tekstów piosenek lwowskich? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa: Teresa Ceran.

Si wi! Lwowskie szlagiery z Zimnymi Draniami – koncert w Suwałkach

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszka” w tym roku nie będzie

W tym roku barwny korowód teatrów nie przejdzie ulicami...

Cotygodniowy przewodnik po nadchodzących wydarzeniach

W Suwałkach i okolicach każdego tygodnia odbywa się wiele...

Piosenki z repertuaru Krzysztofa Krawczyka ponownie zabrzmiały w Suwalskim Ośrodku Kultury

Jako że marcowy koncert z piosenkami z repertuaru Krzysztofa...

W tym tygodniu: Muszelki Wigier, urodziny Konopnickiej i Dni Augustowa

Końcówka maja przyniesie wiele spotkań, akcji społecznych, koncertów i...