Młodsi i starsi, z państw sąsiadujących z Polską – Ukrainy, Białorusi, Rosji, ale i z odległego Kazachstanu, ktoś przyszedł z bratem, ktoś z siostrą, niektórym towarzyszyły – dla dodania otuchy – mamy. Tym, co połączyło małych uczestników sobotnich zajęć w pracowni „Smykałka”, była chęć lepszego poznania języka polskiego.

Część z nich ma polskie korzenie, w wielu przypadkach przyjechali z rodzicami, którzy tu znaleźli pracę, postanowili zamieszkać w Suwałkach. Aby szybciej poczuli się jak u siebie w domu, dobrze jest znaleźć wspólny język z rówieśnikami, móc im opowiedzieć o sobie, a w relacjach szkolnych – zaprezentować swoją wiedzę.

Radośni i pełni nadziei sporą grupką przybyli na zajęcia – i nie zawiedli się: było ciekawie, zabawnie, a urozmaicone propozycje sprawiły, że godzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko. Wspólnie śpiewano, bawiono się, była mała lekcja geografii, porcja literatury polskiej, zabawy ruchowe, okazja do śmiechu, a przede wszystkim – możliwość nauczenia się słów przydatnych w codziennej komunikacji.

Pomysł zorganizowania zajęć to owoc projektu propagującego kulturę ukraińską. Jak powiedziała prowadząca zajęcia Edyta Krzyżanowska, najważniejszy cel tych spotkań to zachęcić dzieci do wypowiadania się, zabierania głosu, nawiązywania znajomości:

12 II 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna; Edyta Krzyżanowska
2022 Wojciech Otłowski

Nie było ani chwili na nudę, a dzieci wychodzi po spotkaniu z uśmiechami na twarzach. Na pewno, tak jak obiecywały, przyjdą i za tydzień, by wspólnie doskonalić znajomość języka. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie – w soboty, w pracowni „Smykałka,. Początek o godzinie 11.00.

Foto w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj