„Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke będzie można obejrzeć w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere we wtorek, 15 marca o godz. 18.15. To oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

Fot. J. Sosiński - źródło: oficjalny fanpage filmu SONATA - https://www.facebook.com/sonatafilm2021
Fot. J. Sosiński – źródło: oficjalny fanpage filmu SONATA – https://www.facebook.com/sonatafilm2021

Grzegorz Płonka gra na fortepianie, komponuje, ma na swoim koncie płytę. Droga do tego nie była ani prosta, ani krótka. Początkowo komunikację z otoczeniem umożliwiały mu aparaty słuchowe, a następnie implant ślimakowy, który został mu wszczepiony w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

„Sonata” to wzruszająca historia. Grzegorz Płonka po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu grupy dobrych ludzi i lekarzy, odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Ten film to także debiut fabularny reżysera Bartosz Blaschke, który na historię trafił przypadkiem i postanowił opowiedzieć filmem historię chłopaka, którego mimo talentu szkoły muzyczne nie chciały przyjąć z powodu deficytu słuchu, mowy, luk w wiedzy ogólnej.

Michał Sikorski, odtwórca głównej roli podkreśla, że była ona dla niego dużym wyzwaniem. Aktor poznał Grzegorza, rozmawiał z nim, jego rodzicami, lekarzami. Oprócz Michała Sikorskiego w filmie zobaczymy: Małgorzatę Foremniak („Zmruż oczy”, „Na dobre i na złe”, „Pitbull”) w roli mamy Grzegorza, Łukasza Simlata („Fuga”, „Krew z krwi”, „Żelazny most”), który gra Łukasza Płonkę. Autorem zdjęć do filmu „Sonata” jest Tomasz Augustynek.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na film SONATA w Cinema Lumiere. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 13 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi płyta nagrana przez Grzegorza Płonkę?

Bilety wygrywają: Beata Staniewicz i Halina Bojsza.

Pokaz filmu „Sonata” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply