Od 25 marca w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można obejrzeć film w reż. Krzysztofa Langa z Vanessą Aleksander i Ignacym Lissem w rolach głównych – „Marzec ’68”.

Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, które wystawiane były w Teatrze Narodowym przez Kazimierza Dejmka. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi, szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie.

Hania jest studentką szkoły teatralnej w Warszawie, Janek studiuje na politechnice. Poznają się w Teatrze Narodowym na premierze „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przypadkowe spotkanie jest początkiem ich wielkiej miłości. Beztroscy i zapatrzeni w siebie, zupełnie nie interesują się polityką. Ta jednak coraz brutalniej wdziera się w ich życie.

W marcu 1968 roku „Moczarowcy” – grupa skupiona wokół ministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara – walcząc o wpływy, posługuje się mieszaniną antyinteligenckich, komunistycznych i nacjonalistycznych haseł. Moczar liczy na to, że marcowe demonstracje studentów osłabią pozycję Gomułki w partii, pozbawią go zaufania sowietów i umożliwią przejęcie władzy.

Gomułka chcąc zachować stanowisko, wygłasza antysemickie przemówienie, dając w ten sposób przyzwolenie na wyrzucanie z pracy wybitnych naukowców, ludzi kultury, intelektualistów oraz zwykłych ludzi. Jedną z osób dotkniętych czystką jest ojciec Hani, znakomity lekarz. Rodzina Hani zostaje bez środków do życia i perspektyw na przyszłość. Jedynym wyjściem z tej sytuacji wydaje się wymuszona emigracja. Hania jednak nie chce wyjeżdżać. Ma tu ukochanego Janka, z którym planują wspólną przyszłość, a jej poczucie tożsamości ukształtowała polska kultura i tradycja. W domu Janka, gdzie dotąd panowały harmonia i serdeczność, z nieco innych powodów też zaczyna dziać się źle…

Należę do pokolenia, dla którego wydarzenia Marca ‘68 roku stały się najważniejszym doświadczeniem życiowym. W znacznym stopniu ukształtowały moją świadomość polityczną i społeczną. Byłem wtedy w klasie maturalnej liceum im. Klementa Gottwalda, skąd wywodziła się znacząca część przywódców buntu studenckiego w Warszawie. W następstwie wydarzeń marcowych, wielu z moich najbliższych przyjaciół pochodzenia żydowskiego opuściło Polskę, ponieważ ich rodziny zmuszono do emigracji. Byłem świadkiem tych dramatów. Gorycz tamtych
chwil pozostała w nas wszystkich do dzisiaj. Emigracja marcowa była tym boleśniejsza, że wtedy wydawało się, iż jest to wyjazd na zawsze. Późniejsze listy i spotkania za granicą, na przykład gdzieś na plaży w Bułgarii, bo tam było najłatwiej się spotkać, nie mogły zastąpić wspólnego życia w Polsce. Z biegiem lat rany te zabliźniały się, ale poczucie krzywdy i niesprawiedliwości pozostało. W miejsce wygnanych z PRL-u Polaków pochodzenia żydowskiego, często wybitnych fachowców w swoich dziedzinach, przyszli mniej zdolni, ale za to oddani ówczesnej władzy następcy. Życie toczyło się dalej i ani wtedy, ani później, nikt się o wypędzonych nie upomniał. Film „Marzec ‘68” jest próbą przybliżenia tamtych dramatycznych wydarzeń. Jest to też z mojej strony próbą minimalnej moralnej rekompensaty za krzywdy, których doświadczyli moi przyjaciele, znajomi i ich rodziny. Krzysztof Lang – reżyser

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu MARZEC ’68 w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 22 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl prawidłową odpowiedź na pytanie: Jakie filmy poruszały temat wydarzeń marca 1968 roku? Bilety wygrywają: Katarzyna Michaluk i Grażyna Balczeniuk.

4 KOMENTARZE

  1. Świetnie się zapowiada. Taka historia Romea i Julii w czasach PRL. Ciekawa obsada, ważny przekaz, wspaniałe widowisko. „Marzec 68” to film, który warto zobaczyć

  2. Widziałam zajawkę tego filmu, zapowiada się ciekawie. Trudne czasy, piękna, czysta miłość… Głowni aktorzy bardzo wiarygodni.

  3. Wiadomość wysłana 🙂 teraz tylko muszę czekać na ogłoszenie wyników. Film zapowiada sie bardzo dobrze, świetna obsada myślę, że warto będzie sie wybrać do kina.

  4. Do Suwałk ma za daleko, ale na film się wybiorę. Zwiastun bardzo mi się podobał, ciekawa jestem ujęcia tematu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj