Już od soboty, 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć elektronicznie wniosek o 500 plus na dzieci. Specjalny formularz w języku ukraińskim będzie dostępny tylko na PUE ZUS. W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy ZUS pomogą im w założeniu profilu i złożeniu wniosku o świadczenie.

– Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi będą mogli starać się o świadczenia rodzinne z ZUS takie jak: świadczenie 500plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do żłobka. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty. Dlatego też w najbliższy weekend ZUS organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. 26 i 27 marca w różnych miejscach w Polsce, placówki ZUS będą otwarte dla uchodźców, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus na dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, uchodźca i dziecko musi posiadać PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – dodaje rzeczniczka.

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus.

W województwie podlaskim dyżury odbędą się: w dniach 26 i 27 marca w ZUS: w Białymstoku, ul. Młynowa 29, w Bielsku Podlaski, ul. Widowska 10 A, w Suwałkach, ul. 1 Maja 33, 27 marca w ZUS: w Augustowie, ul. Hoża 8, w Hajnówce, ul. Armii Krajowej 16, w Siemiatyczach, ul. Ogrodowa 5, w Sokółce, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 38 c, w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 29, w Zambrowie, ul. Fabryczna 3 a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj