Reklama

Kawiarenka, w której pracują autyści, będzie otwarta częściej. Młodzi czują się tu jak u siebie

Data:

- Reklama -

Uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog” od grudnia 2021 roku pracują w Kawiarence Artystycznej, działającej w budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza w Suwałkach. Pomysł zatrudnienia w niej autystów okazał się strzałem w dziesiątkę.

Zanim Kawiarenka Artystyczna została otwarta, uczniowie „Prologu” musieli się wiele nauczyć – podobnie jak i ich opiekunowie, którzy sprawnie nadzorują i organizują codzienną pracę, układają grafik. Młodzi ludzie ukończyli kursy kelnerski i baristy, a zdobyte umiejętności od kilku miesięcy mają okazję wykorzystywać w praktyce. Za swoją pracę otrzymują niewielkie wynagrodzenie. Czują się potrzebni i docenieni – daje im to olbrzymią satysfakcję. Ekipę Kawiarenki tworzy 12 uczniów i asystenci – nauczyciele z „Bajki” lub „Prologu”.

Gabrysia (18 l.), Justyna (21 l.) i Adrian (19 l.) to kelnerzy w Kawiarence Artystycznej. Mają za sobą kilkumiesięczną praktykę – obsługują gości od chwili otwarcia lokalu. Zgodnie twierdzą, że lubią tu przychodzić – bo to miłe miejsce, w którym można spotkać wielu ludzi. Czasem bywa dla nich trochę za głośno – szczególnie w trakcie koncertów – ale młodzi ludzie nie narzekają, już się przyzwyczaili do gwaru. Cieszy ich, gdy klienci chwalą dobrą herbatę (szczególnie zimową) i smak ciasta – a ciasta w menu cały czas się zmieniają: raz jest to ciasto czekoladowe, innym razem sernik, a jeszcze innym – muffinki, albo ciasteczka maślane lub owsiane. W dodatku są to ciasta przygotowywane przez nich lub przez ich kolegów i koleżanki podczas zajęć w szkole. Uczniów „Prologu” mobilizuje także wypłata – póki co, skromna, lecz uczciwie wypracowana. Od klientów otrzymują też napiwki. Praca dodaje im skrzydeł i pewności siebie. Niektórzy, tak jak Adrian, zaczynają snuć plany na przyszłość. Chłopak chciałby zamieszkać w Olecku i podjąć pracę w małym sklepie spożywczym.

Uczniowie „Prologu” wykonują również dekoracje lokalu – przygotowują je podczas zajęć m.in. w pracowniach krawieckiej, stolarskiej.

Taka była też główna myśl nauczycieli – opiekunów, którzy postanowili wrzucić autystów na głęboką wodę, aby zdobyte umiejętności mogli wreszcie wykorzystać „w prawdziwym życiu”.

– Funkcjonowanie Kawiarenki wpisuje się w program rewitalizacji społecznej miasta. Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury zależało na tym, aby to miejsce poprowadziła grupa, w której znajdą się osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i które w tym miejscu stworzą ofertę różnorodnych działań – spotkań, szkoleń, warsztatów – podkreśla Urszula Duda, dyrektor szkoły „Prolog”. Dodatkowo, Kawiarenka jest miejscem, w którym odbywają się koncerty i inne wydarzenia organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury. Regularnie słychać tu bluesa, muzykę rockową, gospel. Odbywają się tu spotkania wielbicieli płyt winylowych. Ma też miejsce giercownia (są to spotkania fanów gier planszowych).

Kawiarenka Artystyczna jest otwarta w trakcie imprez Suwalskiego Ośrodka Kultury i przez dwa dni w tygodniu – w poniedziałki i czwartki w godz. 9.00-14.00 – wówczas odbywają się praktyki uczniów „Prologu”, do lokalu zaglądają wtedy klasy szkolne, przedszkolaki, harcerze.

Młodzi ludzie cały czas się doszkalają. – Na razie to jeszcze nie jest to, o co nam chodzi – mówi Urszula Duda, dodając, że chciałaby, żeby lokal był otwarty codziennie. – Aby się tak stało, potrzebujemy ludzi. W maju zorganizujemy kolejne kursy baristy i kelnera. We wrześniu uruchomimy nową klasę przysposabiającą do pracy – dodaje dyrektor „Prologu”. Kawiarenka jest otwarta również na autystów spoza szkoły – jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił w tej dziedzinie, może zgłosić się do prowadzących lokal.

Uczniowie „Prologu” znają swój zakres zadań, wiedzą, co należy do ich obowiązków. Nauczyciele „Bajki” i „Prologu” mają jednak cały czas na nich oko. Pracują z nimi – na razie jako wolontariusze. Dzięki wsparciu w wysokości około 20 tys. zł ze strony Urzędu Miasta w Kawiarence zostanie uruchomiony projekt asystencki – pozyskane pieniądze pozwolą na częściowe pokrycie wynagrodzeń 6 asystentów osób niepełnosprawnych, zaangażowanych w opiekę nad autystami.

Justyna Kondracka, która sprawuje pieczę nad Kawiarenką Artystyczną i uczniami „Prologu” wierzy, że lokal będzie się cały czas rozwijać. – Dzięki tej pracy nasi uczniowie uczą się zaradności i samodzielności życiowej, bycia z innymi ludźmi – tłumaczy. Nie ukrywa, że przed otwarciem miała trochę obaw. – Osoby ze spektrum mają swoje typowe zachowania – dla innych ludzi mogą wydać się dziwne. Liczyliśmy, że społeczeństwo spojrzy na naszą inicjatywę przychylnie, ze zrozumieniem. Tak się stało – dodaje. Justyna Kondracka uważa, że młodzi ludzie ze stresem radzą sobie teraz nawet lepiej niż asystenci. Są bardzo skoncentrowani na pracy, podchodzą do niej niezwykle poważnie i nie chcą brać dni wolnych. Kawiarenka stała się ważnym elementem ich życia.

W Kawiarence Artystycznej niebawem odbędzie się szkolenie dla rodziców dzieci z autyzmem na temat samoświadomości osób ze spektrum. Osoby zainteresowane udziałem w tym szkoleniu lub bogatą ofertą szkoleniową szkoły PROLOG, proszone są o kontakt z przedstawicielami szkoły.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Kawiarenka Artystyczna

Nowa kawiarenka pękała w szwach (audio, foto)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nastrojowo, przebojowo, energetycznie – Varius Manx i Kasia Stankiewicz wystąpili w SOK-u

Listopad w SOK-u stoi pod znakiem świetnych koncertów, czego...

Niedzielny koncert bluesowy w SOK-u. Jamiah Rogers zachwycił suwalską publiczność

Tradycją stało się już, że późną jesienią bluesfani mogą...

Miłość w kolorze blue. Niedzielny koncert Korteza w Suwalskim Ośrodku Kultury

Nieczęsto trasy koncertowe gwiazd mają swój przystanek w Suwałkach,...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...