Zbliża się Dzień Dziecka, wielu uczniów odlicza czas do rozpoczęcia wakacji. Książka przygodowa Katarzyny Barcikowskiej „Tajemnica szopy nad Wigrami” może okazać się świetną lekturą dla dzieci i młodzieży w czasie laby.

Książka Katarzyny Barcikowskiej zawiera chyba wszystkie elementy, jakie powinna mieć lektura przygodowa dla młodzieży. Są bohaterowie w wieku czytelników, których w dodatku da się lubić, jest i dualizm świata dziecka – gdzie są przygody i racjonalnego świata dorosłych, jest i trochę historii, no i rzecz jasna – ciekawa lokacja, ale w tym aspekcie mogę być nieobiektywna. Jestem stąd i Suwalszczyznę uwielbiam. To mnie chyba łączy z autorką, Katarzyną Barcikowską, która po raz pierwszy przybyła tu 20 lat temu i od tamtej pory regularnie spędza u nas wakacje, również z rodziną.

– Suwalszczyzna urzekła mnie pagórkowatym ukształtowaniem terenu, przepiękną przyrodą i soczystą zielenią. Zielone łąki pełne ziół i kwiatów kojarzyły mi się z czasem spędzanym w dzieciństwie na pleceniu wianków, zabawach na łące i wycieczkach „w stronę zachodzącego słońca”. Może to wszystko niezbyt oryginalne i wiele osób myśli podobnie, ale tak tu po prostu jest – Suwalszczyzna jest jak z bajki. A do tego przepiękne stare domy i detale architektoniczne, na które zawsze zwracam uwagę – przekonuje autorka „Tajemnicy szopy nad Wigrami”.

Książka opowiada o wakacyjnych przygodach dzieci, które spędzają wakacje u dziadków, nad Wigrami. Część ekipy eksploratorów mieszka w Suwałkach, część przyjeżdża z innych miast. Nie jest to pierwsze wakacyjne spotkanie poszukiwaczy przygód – tym razem uwagę dzieci zwraca tajemniczy budynek bez okien i drzwi, położony w lesie, w którego sąsiedztwie rozlegają się budzące grozę odgłosy. Nie mniej tajemnicze okazują się znajdowane przypadkiem pióra i fakt, że ktoś lub coś podjada dzieciakom słodycze. Katarzyna Barcikowska, tworząc postać Janka, nazywanego przez wszystkich Skirmutem, sprytnie przemyca w swojej opowieści wątki jaćwieskie. Chłopak, który mieszka w Szurpiłach, ale dołącza nad Wigrami do ekipy poszukiwaczy, interesuje się historią Jaćwingów, a ciekawostkami chętnie dzieli się ze swoimi przyjaciółmi. Finał powieści jest zaskakujący.

„Tajemnica szopy nad Wigrami” jest pierwszą książką Katarzyny Barcikowskiej, napisaną na prośbę jej córki, która chciała poczytać o przygodach dzieci „takich jak ona”, spędzających wakacje w lesie, nad jeziorem. – Potem, zachęcona przez moich małych czytelników, postanowiłam książkę wydać. Pisanie wciągnęło mnie bardziej niż przypuszczałam. To zajęcie jeszcze w dzieciństwie przepowiedział mi mój dziadek – wspomina autorka, dodając, że właśnie kończy pracę nad swoją drugą powieścią, której akcja również dzieje się nad j. Wigry.

Ulubionym miejscem autorki nad Wigrami jest Zatoka Krzyżańska i jej okolice: „ścieżka wzdłuż suchara w stronę Piasków, ścieżka na Piaski po drewnianych kładkach, piękny domek, w którym kiedyś kręcono film „Żywot Mateusza”, Krzyż nad zatoką w Czerwonym Krzyżu, zwłaszcza nocą, gdy ze skarpy widać, jak w Wigrach odbija się światło gwiazd”.

Na zdj. Katarzyna Barcikowska.

Zapytana przeze mnie o tajemnicze miejsca, które sama odkryła na Suwalszczyźnie, podczas wakacyjnych wizyt, odpowiedziała, że wielki urok ma według niej rezerwat Bachanowo w Suwalskim Parku Krajobrazowym. – To miejsce pełne tajemnic, nie tylko tych „nad ziemią”, ale i pod, ponieważ jak wiemy, na tym terenie ziemia wciąż „rodzi” nowe kamienie. Oczywiście dużo tajemnic kryje też Góra Zamkowa i Szurpiły, gdzie podobno niektórzy odczuwają zawroty głowy. Duże wrażenie robi osada Oszkinie, miejsca mocy i ołtarze ofiarne, podobnie jak ten na terenie przy Galerii Strumiłło, nad Czarną Hańczą – wymieniła K. Barcikowska.

Na zdj. Katarzyna Barcikowska.

Katarzyna Barcikowska jest z zawodu dyplomatką. W wolnych chwilach czyta, ale obecnie ma dylemat – ponieważ pisanie też włączyła do listy lubianych zajęć. Lubię długie spacery z psem, jazdę konną po lesie, szycie na maszynie. Kilka lat temu zaczęłam uczyć się grać na pianinie, mam też ukulele, przez wiele lat śpiewałam w chórze – hobby i zainteresowań mam sporo. A jeśli mam wolny weekend – jadę nad Wigry, choć nie zawsze jest to możliwe, bo mieszkamy w Warszawie.

Dzięki uprzejmości autorki i wydawnictwa NOVAE RES nasi czytelnicy (3 osoby) mogą wygrać egzemplarze książki „Tajemnica szopy nad Wigrami”. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 30 maja do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Akcja jakich książek toczy się na Suwalszczyźnie (wymień co najmniej 3 i podaj autorów)? Książki wygrywają: Agata Kubas, Emilia Węgorowska i Justyna Rojek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj