To oferta dla tych osób, które nie pełniły służby wojskowej, ale chciałyby odbyć przeszkolenie i w przyszłości zasilić rezerwy lub być może – wstąpić do armii zawodowej albo Wojsk Obrony Terytorialnej. W sobotę, 21 maja w godz. 11.00 – 18.00 na suwalskich bulwarach odbędzie się piknik rekrutacyjny.

„Wabikiem” na przyszłych żołnierzy ma być nie tylko spełnienie obowiązku, ale przede wszystkim: wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł brutto, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska oraz fakt, że czas jej odbywania wliczany jest do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia. Szkolenie składa się z dwóch etapów – trwającego miesiąc szkolenia podstawowego oraz szkolenia specjalistycznego, które może potrwać nawet do roku.
W środę, 18 maja w dawnej Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach im. gen. dyw. Józefa Leśniewskiego, a obecnie Wojskowym Centrum Rekrutacji odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym formom służby wojskowej, m. in. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wprowadzone zmiany wynikają z Ustawy o obronie ojczyzny.
Obecny podczas konferencji poseł PiS, Jarosław Zieliński podkreślił, że obejmują one nie tylko zmianę nazwy, ale i wprowadzenie nowych zadań dla WCR. – Nie jesteśmy obojętni i obojętni być nie możemy na zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu. Nie wiemy, ile Polska ma czasu, żeby się przygotować. Jesteśmy realistami, musimy mieć swoje sprawne siły zbrojne – zaznaczył J. Zieliński. Poseł przypomniał, że liczebność polskiej armii ma wzrosnąć do około 300 tys. żołnierzy, a liczba Terytorialsów zwiększyć się z ok. 35 tys. żołnierzy do prawie 50 tys.
Jarosław Zieliński:
Ppłk Jarosław Kowalewski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji dodał, że oprócz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, Wojska Obrony Terytorialnej, chętni mogą dołączyć do Legii Akademickich – to oferta dla studentów, dostępna na uczelniach w woj. podlaskim.
Ppłk Jarosław Kowalewski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji:
W konferencji wzięli udział również płk Ireneusz Król, dowódca 14 pułku przeciwpancernego i ppłk Bartłomiej Ostrzewski, dowódca 12 batalionu lekkiej piechoty, którzy mówili m. in. o rosnącej liczbie żołnierzy i Terytorialsów w suwalskich formacjach oraz o doposażeniu sprzętowym jednostki.
Płk Ireneusz Król, dowódca 14 pułku przeciwpancernego:
Ppłk Bartłomiej Ostrzewski, dowódca 12 batalionu lekkiej piechoty:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj