Przeszkoda wodna, szereg, mur, skok przez kostki słomy, koperta, cavaletii, stacjonata i ponownie szereg – pewnie nie dla każdego ta lista brzmi ciekawie, ale zmagania w ramach próby dzielności konia były i emocjonujące, i malownicze. Rozpoczęty w sobotę (25 czerwca) XXI Piknik Kawaleryjski przyciągnął nad Zalew Arkadia miłośników koni, którzy przy pięknej pogodzie mogli podziwiać duety – konie i ich jeźdźców – prezentujące swe umiejętności.

Tegoroczna impreza połączona jest z obchodami 100-lecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. pułkownika Jana Hipolita Cegielskiego. Organizatorami są: Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

Przybyłych przywitał prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz:

25 VI 2022; Suwałki – Arkadia – XXI Piknik Kawaleryjski. Czesław Renkiewicz
© 2022 Wojciech Otłowski

Prezentacji niemałego grona startujących w konkursie dokonał dyrektor Jerzy Brzozowski. Wiele nazwisk jeźdźców i imion koni było widzom doskonale znanych, bo uczestnicy zmagań już po raz kolejny w Pikniku Kawaleryjskim biorą udział. Chęci i woli walki nie brakowało, dużo przejazdów było bezbłędnych, choć niektóre konie wolały uprościć sobie przebycie konkursowej trasy. I te mistrzowskie pokazy, i te mniej idealne gorąco oklaskiwano, bo jak wynikało ze słów prowadzących imprezę, trasa wbrew pozorom nie była łatwa, a na jej odbiór przez konia wpływa choćby zmiana oświetlenia. Przybyli usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących przygotowań konia, przeszkód, umaszczenia zwierząt.

Jutro drugi dzień imprezy, nie mniej widowiskowy. W planach między innymi dwa konkursy w ramach zawodów sprawności kawaleryjskiej, pokaz historyczny, konkurs skoków przez przeszkody.

Organizatorzy zapraszają na plac konkursowy przy ulicach Świerkowej i Nowomiejskiej, na godzinę 12.00. Wcześniej nastąpi przemarsz oddziałów kawalerii ulicami Suwałk.

Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj