Nietuzinkowe doświadczenie artystyczne stało się udziałem tych, którzy w piątkowe (17 czerwca) późne popołudnie przybyli w okolice Galerii Stara Łaźnia. Czerwcowa pogoda idealnie wkomponowała się w zamierzenia autorki, Izabeli Giczewskiej, gdyż oryginalny performance – „Być może ojciec” – wymagał zaprezentowania na wolnej przestrzeni. Można też stwierdzić, że i data została wybrana nieprzypadkowo. Lada chwila świętować będziemy właśnie Dzień Ojca.

Uświęcony tradycją podział ról każe kobietom opiekować się dziećmi. Ojcowie bywają nieobecni – zapracowani, zajęci własnymi sprawami, często dalecy, bo już w innych związkach. Ten stan rzeczy się zmienia, ale wiele osób – w tej chwili dorosłych – wciąż ma w pamięci tę nieobecność jednego z rodziców, która dla dziecka była doświadczeniem trudnym, ciężkim, niezrozumiałym.

Te przeżycia są nieobce samej artystce, ale jak wyjaśniła – wiele znanych jej osób ma podobne wspomnienia z dzieciństwa, z lat młodości:

16 VI 2022, Suwałki – Stara Łaźnia – Być może ojciec – instalacja i wystawa Izy Giczewskiej (stypendium miasta)
© 2022 Wojciech Otłowski

Symboliczne, przesycone silnymi emocjami wydarzenie parateatralne pozwoliło odbiorcom na swego rodzaju podróż w czasie. Autorka przywołała uczucia towarzyszące próbom nawiązania kontaktu z ojcem, widzowie mogli niejako doświadczyć tego zagubienia dziewczynki „w czerwonej sukience w grochy”, szukającej odzewu, akceptacji, dostrzeżenia.

Ta historia ma w pewnym sensie happy end – pustkę po nieobecnym ojcu zapełniają inne osoby z naszego otoczenia. W hołdzie tym przybranym ojcom powstała szczególna rzeźba prezentowana na pietrze Starej Łaźni:

Intrygujący performance pozwolił włączyć publiczność w proces artystycznego przeżycia pewnych emocji. Egzotyczna muzyka (conga, didgeridoo, djembe) i poruszające słowa, zaskakujące skojarzenia i niebanalny pomysł na przekazanie trudnych emocji – wydarzenie artystyczne zaistniałe dzięki stypendium Prezydenta Miasta Suwałk dostarczyło jego odbiorcom/uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Za możliwość realizacji tego przedsięwzięcia dziękowała Izabela Giczewska:

Rzeźbę oraz pokaz slajdów oglądać można do 21 czerwca 2022r., na piętrze Galerii Stara Łaźnia.

Foto – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

Leave a Reply