Reklama

 Dlaczego nieruchomości drożeją ?

Data:

- Reklama -

Nieruchomości to prawdopodobnie największe inwestycje każdej rodziny. Większość rodzin z klasy średniej inwestuje maksymalną ilość pieniędzy w swoje domy. Chociaż planując kolejny remont nie zastanawiamy się zwykle, w jakim stopniu podniesie on wartość naszego domu, to każda złotówka wydana na nieruchomość, to inwestycja.

Materiał partnera.

Dla każdej rodziny jedną z największych i najbardziej znaczących inwestycji w życiu jest kupno nieruchomości, najczęściej własnego domu lub mieszkania. Po jego zakupie przeprowadzamy w nim remonty, modernizacje i różnego rodzaju ulepszenia. Na przestrzeni lat, a nawet miesięcy dom okazuje się skarbonką bez dna. Każda złotówka wydana na remont domu jest ciągłą inwestycją. Jakie czynniki – poza bezpośrednią inwestycją w stan nieruchomości – podnoszą jej wartość?

Prawo zagospodarowania przestrzennego

Jeden z głównych czynników zmiany ceny gruntów jest spowodowany planami zagospodarowania przestrzennego, które raz na kilka lat są aktualizowane przez rady miast i gmin. W związku z migracją ludności do miast i ekspansją terenów zabudowanych grunty rolne są przekształcane w grunty budowlane. Znaczące zmiany dokonały się na przestrzeni ostatnich 50 lat. Dzisiaj grunty rolne zmieniają się nie tylko w grunty budowlane, ale także w działki inwestycyjne, a ich wartość stale rośnie. W centrum miasta brakuje miejsca na nowe inwestycje, a ulice przedmieść stają się coraz dłuższe. Jeżeli chodzi o działki, to warto rozważyć zakup ogródków działkowych https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/dzialki/ogrodki-dzialkowe/ jako działek rekreacyjnych do wypoczynku.

Rozwój infrastruktury

Działka w szczerym polu, bez podłączonych mediów i drogi dojazdowej będzie warta grosze w porównaniu do działki w pełni uzbrojonej i zlokalizowanej w prężnie rozwijającej się okolicy. Jeśli grunty znajdują się w pobliżu miasta, kwestią czasu jest wzrost ich ceny w związku z rozwojem infrastruktury. Najbardziej cenione sąsiedztwo to szkoły, ośrodki zdrowia, supermarkety, galerie handlowe i połączenia komunikacyjne z centrum miasta.

Połączenia komunikacyjne

Dojazdy do pracy w mieście to często koszmar i strata czasu. Słabe połączenia z miejscem pracy generuje dodatkowe koszty i zabiera cenny czas. W miejscach, gdzie powstają nowe węzły komunikacyjne i gdzie komunikacja miejska tworzy nowe przystanki, ceny gruntów rosną. Jest to duży atut podczas sprzedaży nieruchomości i warto o nim wspomnieć w ogłoszeniu. Również w sytuacji, kiedy to duże firmy, fabryki i inne miejsca pracy tworzone są np. na obrzeżach miasta. Okoliczne działki zyskują na wartości dzięki możliwości podjęcia pracy w bliskim sąsiedztwie, o ile nie są to zakłady uciążliwe.

Inflacja

Pojęcie inflacji towarzyszy nam ostatnio na każdym kroku. To zjawisko w ekonomii funkcjonuje od kiedy powstał pieniądz, jednak są okresy, kiedy jej wzrost staje się szczególnie zauważalny. Wzrost cen materiałów niezbędnych do wybudowania domu przekłada się bezpośrednio na ceny nieruchomości, nie tylko tych nowo wybudowanych, ale wszystkich. Wpływ inflacji na ceny nieruchomości zależy od jej poziomu. W przypadku inflacji na obecnym poziomie (ponad 15%) może doprowadzić do spadku cen nieruchomości z powodu braku popytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Inflacja wzmacnia złotego i osłabia dług

Inflacja we wrześniu powyżej oczekiwań. Złoty odrabia straty po publikacji...

S&P widzi solidne fundamenty i ryzyko polityczne

S&P widzi presję na wzrost prognozy polskiego PKB. KE podejmuje...

Moody’s nie zaktualizował ratingu Polski

Rynek pod wpływem jastrzębich sygnałów z EBC i Fed. Moody’s...

Koreańska rakieta podbiła awersję do ryzyka

Tegoroczny deficyt fiskalny może spaść do 2,5% PKB. Nudny poniedziałek...