Reklama

Mieszkańcy ul. Franciszkańskiej o zieleni i parkingach

Data:

- Reklama -

Spotkanie, które odbyło się w środę, 6 lipca w Szkole Podstawowej nr 11 w Suwałkach, poświęcone było terenom rekreacyjnym i zielonym przy ul. Franciszkańskiej, rozbudowie tej ulicy i zachowaniu klonu, który miał zostać wycięty przed rozpoczęciem modernizacji drogi. Mieszkańcy drzewo uratowali i usłyszeli obietnicę utworzenia w tej części miasta zielonego skweru.

Pod petycją w sprawie zachowania klonu podpisało się 457 osób. Zarówno prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, jak i obecny na spotkaniu Tomasz Drejer, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach potwierdzili, że drzewo zostanie ocalone i nadal rosnąć będzie w tym samym miejscu. Kilka innych drzew ma być z kolei przesadzonych w trakcie modernizacji ulicy.

Spotkanie mieszkańców ul. Franciszkańskiej z urzędnikami i prezydentem nie dotyczyło jednak wyłącznie klonu, ale też zagęszczenia zabudowy w tej części miasta i braku terenów zielonych. Mieszkańcy byli skłonni zrezygnować nawet z około 30 miejsc parkingowych na rzecz większego obszaru zielonego. Tak się jednak nie stanie – póki co – ponieważ nie pozwala na to przyjęty Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W trakcie planowanej przebudowy ulicy Franciszkańskiej powstanie ponad 50 kolejnych miejsc parkingowych, część z nich ma sąsiadować z nowym terenem zielonym, który to obszar miasto musi najpierw nabyć. Jak poinformował mieszkańców podczas spotkania prezydent Suwałk – chodzi o kwotę 1,7 mln złotych. Tyle może kosztować około 0,5 ha działki, na której – jak zaznaczyli mieszkańcy – powstać miałaby zielona oaza, z drzewami i krzewami, bez ławek, alejek, placu zabaw. Mieszkańców interesowało również to, czy będą musieli partycypować w kosztach utworzenia skweru z zielenią. Prezydent Czesław Renkiewicz zapewnił, że w przypadku utworzenia tam terenu wyłącznie z drzewami i nasadzeniami – koszty pokryje miasto.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

%d bloggers like this: