Reklama

Teatr Dramatyczny zagrał w Macedonii

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którego inicjatywy objęte są patronatem medialnym naszego portalu, wziął udział w Bitola Shakespeare Festival. W Macedonii zespół zaprezentował „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego oraz czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego.

– Wyjazd do Macedonii uważam za bardzo udany. Spektakl został przyjęty przez macedońską publiczność gromkimi brawami. Również dyrekcja z zespołem aktorskim ugościła nas serdecznie, tak jakbyśmy się znali od lat. Poza „Makbetem” pokazaliśmy także performance wyreżyserowany przez Patryka Ołdziejewskiego. Było to dosyć zabawne wydarzenie. Wśród widzów znalazła się nasza rodaczka, która od czterdziestu lat mieszka w Macedonii i stwierdziła, że był to udany występ – podsumowuje Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

To była pierwsza wizyta białostockiej instytucji w Macedonii Północnej w ramach projektu „Kierunek Szekspir”. Przedstawiciele Narodowego Teatru w Bitoli złożą rewizytę podczas szóstej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”.

– Mam nadzieję, że jest to początek długofalowej współpracy z Teatrem w Bitoli. Zaprosiliśmy ich na nasz festiwal „Kierunek Wschód” i już jesienią spotkamy się ponownie – dodaje Piotr Półtorak.

W sobotę, 25 czerwca, aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego, otwierając 8. edycję Bitola Shakespeare Festival. W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi, białostoccy artyści zaprezentowali czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego.

– Wspaniały i na bardzo wysokim poziomie artystycznym festiwal. Doznań było wiele. Po pierwsze spektakle, które zobaczyliśmy w Bitoli były szansą do rozmów i dyskusji przez wiele godzin. Po drugie gościnność organizatorów była cudowna, ponieważ zostaliśmy przyjęci znakomicie. Po trzecie było to wielkie wyróżnienie zaprezentować namiastkę naszego teatru. W mojej opinii był to bardzo inspirujący czas oraz okazja do integracji naszego zespołu – dodaje Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego.

Aktorzy białostockiego Teatru podkreślają gościnność oraz wysoki poziom artystyczny wydarzenia, które okazało się inspirującym doświadczeniem.

– Wyjazd do Macedonii i udział w Bitola Shakespeare Festival zostanie w mojej pamięci i sercu na bardzo długo. Było to fantastyczne przeżycie. Zagranie spektaklu „Makbet” oraz performance’u przed tamtejszą publicznością, późniejsze rozmowy z widzami, aktorami i dyrekcją Narodowego Teatru w Bitoli były niezwykle budujące i inspirujące. Cały festiwal oraz jego organizacja zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nasi przyjaciele z Bitoli odwiedzą nas już jesienią w ramach festiwalu „Kierunek Wschód”. Nie mogę się doczekać kolejnego spotkania – stwierdza Kamila Wróbel-Malec, aktorka Teatru Dramatycznego.

Na realizację projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego (70 000 zł) oraz z budżetu Województwa Podlaskiego (73 200 zł).

Partnerem zadania była Ambasada RP w Skopje.

Fot. Swietłana Gonczarowa

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podsumowanie sezonu 2021/2022 w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którego działania...

Pod naszym patronatem: „Makbet” – premiera spektaklu Teatru Dramatycznego

W sobotę, 14 maja odbędzie się pierwszy pokaz „Makbeta”...
%d bloggers like this: