Reklama
- Reklama -

Tej nocy Maria Andrejczyk (za)walczy o awans do finału Mistrzostw Świata w amerykańskim Eugene

Tak się złożyło, że lekkoatletom zdarzył się nietypowy rok, w którym odbywają i Mistrzostwa Świata, jak i Europy. Całe zamieszanie wzięło się, rzecz jasna, z zawirowań (po)covidowych. Przesunięcie o rok Igrzysk Olimpijskich w Tokio niejako automatycznie doprowadziło do „przepchnięcia” Mistrzostw Świata na rok parzysty. Championat kontynentu odbędzie się w sierpniu, a globu rozpoczął się w ostatni piątek. Oficjalnym gospodarzem jest stan Oregon (porównując położenie na mapie państwa do Polski – oczywiście bez Alaski i Hawajów – to coś jakby lubuskie), ale de facto impreza odbywa się Eugene.

W pierwszych dniach imprezy nasza reprezentacja zdobyła medale i spodziewane, jak i te niespodziewane.

Mało kto śmiał przewidywać, że Polska może coś osiągnąć w kobiecym chodzie. A jednak o srebrny medal na 20 km postarała się Katarzyna Zdziebło.

10 VI 2022; Suwałki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski – ceremonia medalowa – Katarzyna Zdziebło (chód)
© 2022 Wojciech Otłowski

Sukces w rzucie młotem mężczyzn wydawał się oczywistością. Pytanie tylko brzmiało, kto wygra: Wojciech Nowicki czy Paweł Fajdek? Triumfował ten drugi – i to po raz piąty z rzędu! Jeżeli chodzi o tytuły Mistrza Świata, to tylko Siergiej Bubka jest lepszy. Co ciekawe, na czerwcowych Mistrzostwach Polski, to Nowicki był górą.

10 VI 2022; Suwałki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski -Wojciech Nowicki (tyłem Joanna Fiodorow)
© 2022 Wojciech Otłowski

Paweł Fajdek był wówczas wyraźnie poniżej formy. Wystarczy powiedzieć, że w grodzie nad Czarną Hańczą rzucił prawie pięć metrów bliżej (77,13) niźli w Eugene (81,98).

10 VI 2022; Suwalki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski -Paweł Fajdek (tyłem Szymon Ziółkowski)
© 2022 Wojciech Otłowski

Polska lekkoatletyka żyła nie tylko medalami, ale i zawirowaniami wokół sztafety mieszanej – „rejteradą” Anny Kiełbasińskiej. Nie nam rozstrzygać, kto bardziej zawinił: zawodniczka czy jednak trenerzy i działacze? Przydałoby się konflikt zażegnać, oczywiście w kontekście kobiecej sztafety 4×400. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że to Justyna Święty-Ersetic jest najszybszą Polką na jedno okrążenie. W tej chwili w hierarchii – a już na pewno tej wynikowej – jest najwyżej trzecia. W bieżącym sezonie biega(ła) mniej więcej pół sekundy wolniej od Natalii Kaczmarek i właśnie Anny Kiełbasińskiej. Gdyby jednak „koleżanki” się nie przeprosiły to najprawdopodobniej w ewentualnym finale w miejsce „banitki” wskoczyłaby Małgorzata Hołub-Kowalik. Musimy jednak pamiętać, iż w tym roku uzyskiwała niemalże o dwie sekundy gorsze czasy od pary Kaczmarek – Kiełbasińska. Nie ma co kryć, że nawet półtorej sekundy może zaważyć w biegu rozstawnym. Ciekawe zatem, którą z pań ze zdjęcia poniżej zobaczymy w sztafecie, mam tu na myśli i bieg eliminacyjny, jak i – oby do niego doszło – finałowy.

10 VI 2022; Suwałki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski – finalistki 400 m po biegu: Hołub-Kowalik, Baumgart-Witan, Gacka, Pałys, Święty-Ersetic, Kaczmarek, Kiełbasińska, Wrona
© 2022 Wojciech Otłowski

Wiceprezes PZLA Tomasz Majewski zapewnia, że zostanie wystawiony najsilniejszy skład, ale jak będzie w rzeczywistości?

10 VI 2022; Suwalki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski – Tomasz Majewski
© 2022 Wojciech Otłowski

Zajmijmy się jednak tym, co suwalskich fanów lekkoatletyki emocjonuje najbardziej. Nie ma co kryć, iż patrzymy na mistrzostwa także pod kątem startu zawodniczki LUKS Hańcza Suwałki – Marii Andrejczyk. W nocy ze środy na czwartek – ale już po północy – nasza oszczepniczka wystąpi w eliminacjach. W tym miejscu należy dobitnie zaznaczyć, iż suwałczanka (taką pisownię pewien słownik preferuje) w bieżącym sezonie znajduje się w diametralnie innej sytuacji niźli rok temu. Wówczas na Igrzyska Olimpijskie jechała z najlepszym rezultatem roku na świecie, wynoszącym 71,40 m. W Tokio rzuciła co prawda o prawie siedem metrów mniej (64,61), ale i tak zdobyła srebro. Obecnie te siedem metrów przydałoby się z kolei dodać. Bo, póki co, najlepszy wynik Andrejczyk wygląda blado – wynosi jedynie 57,53. Gdy rzuciła tyle pierwszy raz – na rozgrywanych w Suwałkach Mistrzostwach Polski – to pojawiła na liście najlepszych tegorocznych rzutów na globie w… środku szóstej dziesiątki (ok. 55). Gdy wyrównała ten rezultat na początku lipca w Finlandii, spadła już w tegorocznej klasyfikacji. Przed samym światowym championatem owe 57,53 lokowało ją na 66 miejscu…

11 VI 2022; Suwałki – Stadion Lekkoatletyczny – 98. PZLA Mistrzostwa Polski – Maria Andrejczyk
© 2022 Wojciech Otłowski

Oszczepniczkę ratuje ranking (liczony mniej więcej rok wstecz – bierze się ponoć pod uwagę pięć najlepszych startów w tym czasie?), bo jak się łatwo domyśleć do minimum sporo zabrakło. Przyczyny słabszej dyspozycji media i eksperci doszukują w permanentnych problemach zawodniczki z barkiem. W poprzednich sezonach straciła już przez nie parę imprez. Nie możemy jednak pominąć jeszcze jednego aspektu sprawy: Maria Andrejczyk pożegnała się z wieloletnim trenerem – Karolem Sikorskim. Następcą został Fin Petteri Piironen.

Finał rzutu oszczepem zaplanowano na sobotę o 3:20 czasu polskiego. W Eugene to będzie jeszcze piątek.

Najnowsze artykuły

Walka o przetrwanie – tak wygląda dziś rzeczywistość polskich przedsiębiorstw

Przyszłość wielu polskich firm wisi na włosku - co czwarta z nich...

EABS zagra w Augustowie – mamy dla Was zaproszenie na koncert!

Fanom jazzu EABSów przedstawiać nie trzeba. Ta wrocławska formacja...

Z regionu: Woda, mosty, tradycje – wspólne źródła życia w polsko-gruzińskim projekcie artystycznym

Województwo Podlaskie już wkrótce stanie się areną niezwykłego wydarzenia...

Promocja „1+1 gratis” na SPF w Rossmannie

Zbliżająca się majówka dla wielu z nas będzie pierwszą...

Baśń, komedie i wzruszenia czekają na Ciebie!

Wiosna rozkwita nie tylko za oknami, ale i na...
Reklama

Pozostałe artykuły

Z regionu: Woda, mosty, tradycje – wspólne źródła życia w polsko-gruzińskim projekcie artystycznym

Województwo Podlaskie już wkrótce stanie się areną niezwykłego wydarzenia artystycznego, które połączy lokalne tradycje z gruzińską duchowością. Projekt „Kulturowe Mosty – Rytuały Wody”, realizowany...

Poseł Jarosław Zieliński interweniuje ws. likwidacji połączenia Suwałki–Warszawa. Wysłał apel do marszałka województwa

28 kwietnia 2025 roku poseł Jarosław Zieliński wystosował interwencję do marszałka województwa podlaskiego, Łukasza Prokoryma, w sprawie decyzji Spółki PKS Nova o likwidacji połączenia...

Prezydent Suwałk uspokaja mieszkańców: nie ma planów przyjmowania nielegalnych migrantów

28 kwietnia 2025 roku Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz wydał oficjalne stanowisko dotyczące projektu uchwały obywatelskiej, który trafi pod obrady na najbliższej sesji Rady...