Reklama

Nieudana ucieczka przed samym sobą – spektakl „Madagaskar” w SOK-u

Data:

- Reklama -

Nazwa „Madagaskar” brzmi egzotycznie, byś może kusząco, ale dla sześciorga bohaterów to miejsce zesłania. Taką sytuację przedstawiono w spektaklu zaprezentowanym we środę (26 października) w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. To – jak się okazuje – metafizyczna wyspa – która staje się wiecznym więzieniem, a współtowarzysze niedoli są jednocześnie osobami śpieszącymi ze wsparciem, ale też nie pozwalającymi zapomnieć o winach – rzeczywistych czy wyimaginowanych, z całą pewnością wynikających z losu Żypo – czyli z faktu bycia Żydem polskim.

Sceneria wyspy zamknięta ścianami zieleni podkreśla poczucie zamknięcia, a wszechobecne monitory zdają się nie tylko nadawać komunikaty od „prażmamy” Ewy, ale też i obserwować nieszczęśników, którzy tu trafili. Są zatem obserwowani, strofowani, przestrzegani i musztrowani. Kary spadają znienacka, rozrachunki czynione przez bohaterów prowadzą do jednej konkluzji: wyjścia nie ma, jest wyrok wynikający z „winy złego urodzenia”.

Ale choć ratunek stoi pod znakiem zapytania, to widzów z pewnością zaintrygują rozważania bohaterów, ich podsumowanie przeszłości, szczere wspomnienia pokazujące, że nierzadko walka z przeznaczeniem, w wyniku zbiegu rozmaitych okoliczności, skazana jest na niepowodzenie…

Choć temat sztuki jest niewątpliwie poważny, to nie brak i okazji do śmiechu, często zaprawionego goryczą. Każdy z aktorów ma sposobność zaprezentować wokalny komentarz do swoich losów, są układy taneczne i przesłanie, które choć tyczy spraw z przeszłości, to niepozbawione jest odniesień do aktualnej sytuacji.

Spektakl „Madagaskar” w reżyserii Małgorzaty Dębskiej to kolejna propozycja w ramach Teatru Polska. Na scenie zaprezentowali się aktorzy Teatru PAPAHEMA i warszawskiego Teatru Żydowskiego. Produkcję dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Dla suwalczan to niewątpliwie wyjątkowa okazja, by obcować z prawdziwą, ciekawą propozycją teatralną.

Fotografie – w postaci pokazu slajdów  – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wieczór pod znakiem tanga – wyjątkowy koncert Filharmonii Suwałki (foto)

W ramach Filharmonii Suwałk w piątek, 16 lutego, w...

Tłusty czwartek w SOK-u – muzyczne, radosne świętowanie (foto)

Karnawał wciąż trwa, a zanim się skończy, Suwalski Ośrodek...

Nowe Studio Piosenki „Art Voice” powstało w Suwalskim Ośrodku Kultury

W najbliższych dniach Studio Piosenki "Art Voice" rozpocznie swoją...

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych

Suwalski Ośrodek Kultury ogłasza Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych, który...